Słowniczek początkującego florysty

Przygotowałem dla Was kilka ciekawostek związanych z układaniem kwiatów.  Niektóre pojęcia być może są Wam dobrze znane, za to gwarantuję, że z niektórymi dość mocno Was za(interesuję)skoczę. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji przeczytaj również wpis o narzędziach potrzebnych do pracy z kwiatami.

Kwiaciarz, a florysta

Nawet nie macie pojęcia, jak irytująca jest nieznajomość różnicy między tymi dwoma zawodami. To trochę tak samo, jakby salową porównywać do lekarza. Florysta jest wykształcony, kwiaciarz sprzedaje kwiaty na bazarze.

Zaparzanie roślin

Niektóre gatunki roślin po ścięciu wymagają zaparzenia celem przedłużenia ich trwałości. Zaparzamy na przykład: słoneczniki, hortensje, bzy (lilak), kalinę – są to kwiaty o łodygach zdrewniałych.

Kwiatostan należy dokładnie owinąć papierem, a łodygę umieścić w pojemniku ze wrzątkiem. Opisany sposów bywa czasami uciążliwy, gdyż w przypadku, gdy para dostanie się do kwiatostanu, kwiat szybko więdnie. Bardziej praktyczną metodą, którą stosuję najczęściej jest zaparzenie poprzez przytrzymanie płomienia świecy lub płomienia zapaliczki kilka sekund tuż przy miejscu cięcia.

Podcinanie roślin

Różne gatunki roślin, wymagają różnego podcięcia, na przykład: łodygi miękkie (po lewej) jak u gerbery wymagają cięcia krótkiego i małej ilości wody w wazonie. Natomiast łodygi twarde (po prawej), zdrewniałe jak na przykład hortensja, czy róża wymagają cięcia długiego i dużej ilości wody w wazonie.

W przypadku goździka, cięcie będzie krótkie i powinno być między kolankami (zaznaczyłem nożem).

Defoliacja

Polega na usunięciu kolców i liści z łodyg. Wkładając kwiaty do wazonu, liście nie powinny być zanurzone w wodzie, gdyż proces gnilny jest szybszy, przez co kwiaty stoją krócej.

W przypadku lilii, aby przedłużyć jej trwałość, należy przy rozkwicie usunąć jej brudzące na rdzawy kolor pylniki.

Ciąg rytmiczny

Jest to ułożenie na przykład trzech identycznych kompozycji kwiatowych na przemian z trzema identycznymi świecznikami.

Skrętoległość

Jest to określenie prawostronnego układu łodyg w bukiecie. W miejscu wiązania nie powinno być żadnych liści.

Pot-et-fleur

Nazywamy tak kompozycję, w której kwiaty doniczkowe są połączone z kwiatami ciętymi.

Ciekawostki

+ Wiecie, że kwiaty nie powinny stać w towarzystwie owoców, gdyż wytwarza się etylen (kwiaty+owoce), który skraca żywotność kwiatów ciętych.

+ Pleśń, która pojawia się na powierzchni ziemi kwiatów doniczkowych, jest silnie rakotwórcza. Ziemia taka powinna być natychmiast usunięta, a najlepiej kwiat powinien zostać przesadzony.

Czasami będę odsyłał do tego wpisu przy okazji różnych tutoriali kwiatowych. Zapamiętajcie z tego wpisu jak najwięcej, zawsze będziecie mogli przy znajomych zabłysnąć wiedzą z f l o r y s t y k i.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.