DIY Lampa wisząca

Jeśli ciężko jest Ciebie zadowolić – podobnie jak mnie, wpis ten jest zdecydowanie dla Ciebie. Krok po kroku, pokażę Ci jak stworzyć jedyne w swoim rodzaju oświetlenie do Twojego: mieszkania, biura, czy pracowni! Do dzieła!

Zrób to sam, czyli DIY lampa wisząca

Lampa ta charakteryzuje się ciekawym designem, na który masz wpływ. Wystarczy trochę wyobraźni i fantazji na wykonanie wedle Twoich potrzeb i gustu lampy.  Kiedy buszowałem po sklepach internetowych w poszukiwaniu czegoś nietypowego, ale zarazem eleganckiego nie mogłem się na nic zdecydować. A jak już coś znalazłem godnego uwagi, to cena przewyższała znacząco mój budżet. Postanowiłem wykonać lampę samodzielnie. Jak pewnie wiesz, portale internetowe zasypane są przeróżnymi inspiracjami i pomysłami – ale proszę… czy lampa z plastikowych łyżeczek coś wnosi? jest fajna? W mojej ocenie nie. Dzisiejszy DIY, który Wam zaprezentuję zdecydowanie będzie komponował się z większością wnętrz i myślę, że jeśli poniesie Cię wyobraźnia możesz stworzyć coś niesamowitego, wartego milion dolarów. A tak na serio, to zachęcam Ciebie do wykonania gipsowej lampy.

Do wykonania lampy będziesz potrzebować:

 • bandaż/opaskę gipsową
 • piłkę plażową
 • gumowe rękawiczki
 • farbę
 • gwint na żarówkę i kabel (do kupienia w marketach budowlanych)

Jak przygotować bandaż gipsowy?

Do naczynia nalej letniej wody, włóż bandaż/opaskę gipsową, pozostaw go na 10 sekund, przewracając go, następnie wyciągnij go i wyciśnij nadmiar wody. Czas wiązania to około 10 minut.

Przygotuj bazę swojej lampy

Bazę swojej lampy możesz wykonać z dowolnej formy. Wykorzystaj do tego na przykład piłkę plażową, lub balon. Ciekawe formy możesz uzyskać także używając kwadratowego kartonu owiniętego wcześniej folią stretch lub cienkimi workami na śmieci. Lampa z gipsu w formie sześcianu może wyglądać równie imponująco!

… do dzieła!

Po odpowiednim przygotowaniu formy do lampy czas obłożyć namoczonym i odciśniętym od nadmiaru wody bandażem/opaską gipsową. Z tego typu bandaża korzystają zazwyczaj chirurdzy celem zagipsowania złamanej kości nogi czy ręki. Przy “gipsowaniu” formy lampy musisz zwrócić szczególną uwagę, aby jej brzegi były wykończone w miarę równo, a poszarpane boki bandaża stanowiły wykończenie klosza.

Kiedy forma lampy będzie gotowa wstaw ją do naczynia, aby piłka, czy balon się nie turlały. Pozostaw do wyschnięcia na 2-3 godzin. Po wyschnięciu w górnej części formy wytnij lub wywierć otwór na gwint żarówki i kabel.

Pomaluj, dekoruj, imponuj!

Pomaluj lampę w taki sposób, aby pasowała do Twojego wnętrza. Ja swoją lampę pomalowałem czarną, matową farbą w sprayu. Z kolei środek lampy białą farbą z dodatkiem srebrnego brokatu. Kiedy lampy są włączone brokat delikatnie się mieni. Gdy pochwalisz się swoim znajomym, że samodzielnie wykonałeś lampę nie będą w stanie w to uwierzyć. Efekt finalny lampy jest bardzo oryginalny.

Jak podoba Wam się pomysł na samodzielne wykonanie oświetlenia w takim stylu?

Komentarze

 1. Stanowisko
  Autor
 2. kloszard

  Pięknie, że się Panu chce ale chyba bardziej ,że nie boi się Pan swoich pomysłów. Pamiętam, jak wymyśliłam sobie obraz w którym miało być przemieszanie wolności z narzuceniem tego , co jest na obrazie. Bezczelnie chciałam napisać co ma widz rozumieć, patrząc i lata walki samej ze sobą by wprowadzić ten pomysł w czyn. W końcu zdobyłam się na to ale wtedy, gdy juz przestałam wystawiać, prezentować, poddawać się ocenie.

  1. Stanowisko
   Autor
 3. kloszard

  Nie. Między ludźmi musi być coś co im samym pokazuje jak są wobec siebie.Musi być stopniowanie znajomości. Tak jak niemowlę, musi być owijane w pieluszki by czuło, rozwijało się dobrze, tak tu. Myślę ,że nigdy nie przejdę z Panem na Ty ale proszę nie brać tego do siebie.Taka jestem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.