Narzędzia potrzebne do pracy z kwiatami

Przygotowałem dla Was zbiór narzędzi, które przydadzą się osobom, które chcą zajmować się kwiatami. To zdecydowanie taki zbiór, który każdy florysta powinien mieć w swoim warsztacie.

Od trzech lat jestem wykładowcą w szkole policealnej. Nauczam trzech przedmiotów kierunku florystyka: kompozycje florystyczne (teoria florystyki), wykonywanie kompozycji florystycznych (praktyczna część zawodu) i kulturowe podstawy florystyki i środki wyrazu twórczego (teoria). Mimo, że sam, gdy uczyłem się w szkole średniej, na studiach, czy policealnych szkołach, często uważałem, że duża część teorii jest po prostu zbędna – to na florystyce jest wręcz niezbędnikiem. Będąc sam wykładowcą, uważam, że teoria często bywa fundamentem. Dlatego jeśli podzielacie moje zdanie, odsyłam Was również do lektury Słowniczek początkującego florysty.

Narzędzia florysty, czyli warsztat, który powinien mieć profesjonalista i amator w swoim atelier. Niektóre z narzędzi wydawać by się mogły śmieszne, jednak czasami są niezbędnikami w pracy z kwiatami.

 1. Piła do drewna – przyda się na pewno do tego wszystkiego, z czym nie poradzi sobie sekator. Najczęściej z niej się korzysta, przy tworzeniu różnych dekoracji bożonarodzeniowych i tam, gdzie główną rolę grają grubsze gałęzie drzew.
 2. Drut aluminiowy – drut ten jest bardzo miękki, plastyczny i ciężki do złamania. Przy udziale aluminiowego drutu kompozycji można nadać charakteru. Często jest używany także do różnych innych prac. Występuje w wielu kolorach, najczęściej w srebrnym i złotym.
 3. Wstążka – to element dekoracyjny prawie każdego bukietu. Z wstążek najczęściej korzysta się chcąc zamaskować techniczne elementy konkretnej pracy florystycznej.
 4. Pistolet do kleju na gorąco – jest to urządzenie uniwersalne, które klei prawie wszystko, do wszystkiego. Jako radę dodam, że lepiej zainwestować w droższy pistolet, gdyż te, za które płaciłem po 20-30 zł nie wytrzymywały miesiąca.
 5. Nożyczki – jasne i oczywiste. Ostre nożyczki to podstawa
 6. Haftki rzymskie – bardzo mało osób o nich wie, jednak są one niezbędnikiem podczas robienia wianków wielkanocnych lub bożonarodzeniowych. Zastąpić je można samoróbką z drutu, jednak wygodniej jest postępować z haftkami rzymskimi.
 7.  Tapa – jest to taśma florystyczna wykonana z nieprzemakalnego papieru z klejem. Używa się jej do zabezpieczania i zakrywania łodyg. Najczęściej występuje w kolorze zgniłozielonym (i białym), bardzo zbliżonym do naturalnego koloru łodyg większości kwiatów ciętych.
 8. Taśma klejąca – kolorem przypominającym tapę (punkt 7), natomiast jej wewnętrzna część pokryta jest bardzo mocnym klejem, który jest odporny na wodę. Ułatwia pracę floryście. Jest uniwersalna, a jej właściwości mają szerokie zastosowanie w codziennej pracy.
 9. Plastelina, kotwica – tam gdzie z taśmą klejącą (punkt 8) strach, na przykład maska samochodu, tam plastelina da radę. Jej zastosowanie jest szerokie. Często przytrzymuje pinholder (punkt 11), przy podstawie naczynia wykonanego z różnych tworzyw. Plastelinę należy najpierw mocno rozgrzać w dłoniach, następnie ją zainstalować.
 10. Drucik bulionowy – to cieniutki drucik, którym wiąże się elementy delikatne, na przykład wianki na głowę. Drucik występuje w wielu kolorach, najczęściej jest gładki, choć zdarza się także karbowany, który jest rzadziej stosowany.
 11. Pinholder – jak widzicie to taki malutki, plastikowy pierdolnik, jednak jego możliwości są naprawdę ogromne. Pinholder mocowany może być taśmą (punkt 8), lub plasteliną (punkt 9) do dna naczynia. Na pinholder nasadza się nasączoną wodą gąbkę florystyczną z kwiatami – cały ciężar ogarnia malutki pinholder.
 12. Drut zielony – służy do usztywnienia łodyg kwiatów ciętych i niektórych liści, występuje w różnych grubościach. Jednak najczęściej wykorzystuje się od 0,8 mm do 1,2 mm.
 13. Drut palony – zwany potocznie drutem wiązałkowym i podobnie jak drut zielony występuje w kilku grubościach. Wykorzystuje się go do wiązania, mocowania elementów dużych, lub ciężkich.
 14. Kombinerki – służą do cięcia między innymi elementów twardych takich jak drut palony, czy zielony.
 15. Cążki do drutu – służą do obcinania drutów i drucików.
 16. Klej do kwiatów żywych – to taki fajny, ósmy cud świata. Niekiedy do różnych materiałów, faktur trzeba przykleić żywe kwiaty – do takich zabiegów przyda się właśnie ten klej. Klej do kwiatów żywych można stosować w celu zabezpieczenia kwiatów w gąbce florystycznej przed wypadaniem.
 17. Sekator ogrodowy – Służy do cięcia grubszych gałęzi, drzew i krzewów.
 18. Nożyk – to niezbędnik pracy z kwiatami. To za jego pomocą podcinamy w s z y s t k i e kwiaty o miękkich i twardych łodygach, usuwamy kolce i liście.
 19. Sekator florystyczny – służy do podcinania łodyg zdrewniałych i grubszych pędów – tam, gdzie kompetencje nożyka się kończą.

Tak właśnie prezentuje się lista 19 niezbędnych narzędzi florysty, które zapewne ułatwią Wam pracę z kwiatami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.