Woda gazowana
Zdrowie

Woda gazowana – neutralna dla zdrowia czy problem dla zębów i jelit

Wiele osób nie jest w stanie pić innej wody w jej normalnej formie niż takiej, w której znaczną część stanowią bąbelki dwutlenku węgla. Woda mineralna nimi „nasączona”, staje się gazowana, ale traci pewne właściwości i mikro- oraz makroelementy. W efekcie wiele osób uważa, że jest niezdrowa i może powodować różne dolegliwości. Jak jest w rzeczywistości?

Wartości odżywcze w wodzie gazowanej

Powstała już w XVII wieku, gdy znana była pod nazwą wody sodowej. Właściwie niewiele różni się od klasycznie mineralnej wody kupowanej w sklepach. Ma jednak jeden składnik – dwutlenek węgla. To od jego natężenia zależy moc „gazowania”, którą producenci zaczęli określać jako „lekko gazowaną” czy „gazowaną”. Można też spotkać się z gazowaną wodą niskosodową, która ma nieco inny, dla wielu lepszy smak. Jednak zasadniczo nie ma to wpływu na jej właściwości. Jest może nieco mniej wypełniona różnymi składnikami odżywczymi, między innymi potasem czy wapń, ale ma przede wszystkim sód.

Czy woda gazowana jest niezdrowa?

I tak, i nie. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wiele osób twierdzi, że ten rodzaj wody ma negatywny wpływ na zęby, może powodować wzdęcia i problemy z trawieniem, może przyczyniać się do zgagi oraz do przypadłości takich jak osteoporoza. Nie ma jednak wielu badań, które mogłyby to potwierdzić. Na przykład kwaśne pH wody gazowanej wcale nie działa na dziąsła czy szkliwo, które miałaby rozpuszczać, tak negatywnie, jak to się przedstawia. Jak się okazuje nie powoduje ona większych problemów niż woda niegazowana. Są jednak sytuacje, w których wody gazowanej lepiej nie pić, co związane jest jednak z samym gazem, a nie wodą.

Czy gaz lepiej gasi pragnienie?

Część osób uważa, że pijąc wodę gazowaną, można łatwiej i szybciej ugasić pragnienie w gorący dzień. Tu tkwi jednak pewna pułapka. Otóż rzeczywiście gaz sprawia, że organizm czuje się lepiej nawodniony i nie wysyła sygnałów o niedoborze wody. Jednak nie jest tak z punktu widzenia biologii. Po prostu bąbelki gazy podrażniają błony śluzowe w przewodzie pokarmowym, przez co sygnał uczucia zaspokojenia pragnienia dociera do neuronów w mózgu. Jednak to nawodnienia organizmu potrzeba wody jako takiej, więc tutaj należy bardzo uważać, bo pijąc wodę gazowaną, łatwiej można się odwodnić.

Woda niegazowana – nie taka straszna, jak ją malują

Jak się okazuje, wcale nie jest tak, że niezdrowo jest pić wodę gazowaną. Nie można jednak zapominać o jej właściwościach i nie powinno się robić tego zbyt łapczywie. Jest jednak podobnie korzystna dla zdrowia jak woda niegazowana.

Dodaj komentarz