Kawa zbożowa
Zdrowie

Wady i zalety kawy zbożowej. Czy warto ją pić?

Kawa to napój uwielbiany przez większą część świata. Jednak nie zawsze zdrowa i nie dla każdego, czasem musi być zastąpiona przez alternatywę. Jest nią kawa zbożowa, która wbrew pozorom nie jest pomysłem rodem z XX wieku. Poznaj jej historię oraz wpływ na zdrowie.

Jak wymyślono kawę zbożową?

Napój, który ma przypominać kawę, wymyślono w XVIII wieku. Wówczas kawa naturalna była uważana za towar luksusowy, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. W efekcie rosła cena, a wraz z nią pojawiały się pomysły na to, jak tę drogą rzecz zastąpić. Okazało się, że można uprawiać ziarno zbożowe, które pozwala na przygotowanie napoju zdatnego do picia jak kawa, choć niebędącego jej wierną kopią – i smakową, i zapachową.

Zdaniem wielu lekarzy z tamtej epoki ta „nowa” kawa była o wiele zdrowsza niż naturalna. Napój otrzymywany był ze zbóż żyta, jęczmienia lub orkiszu z dodatkiem buraka cukrowego czy cykorii, co miało przypominać w zapachu tradycyjną kawę. Zawiera ona błonnik pokarmowy, są polifenole, które mają właściwości antyoksydacyjne, a także nie zawiera kofeiny, co miało znaczenie dla osób, które klasycznej małej czarnej pić nie mogły ze względu na zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Dlatego wszyscy przyjęli jej „wymyślenie” z entuzjazmem.

Kawa zbożowa a dzisiejsza wiedza medyczna

Jak wszystkie informacje, tak ochoczo przyjęte w XVIII wieku, mają się do naszej wiedzy dziś? Informacje zawarte powyżej są prawdą. Kawa jest dość zdrowa, bo przede wszystkim nie zawiera tak mocnych związków jak kawa naturalna. Zbożówka ma delikatny charakter, przez co może być pita i przez dzieci, i przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Dostarcza cennych składników odżywczych, wspomaga trawienie, jest niskokaloryczna i nie uzależnia, a do tego taniej jest wykonać produkt wysokiej klasy. Można ją pić także przez cały czas, także wieczorem, bo nie zawiera kofeiny.

Czy ten rodzaj napoju ma zatem jakieś wady? Przede wszystkim jest nieodpowiedni dla osób cierpiących na celiakię. Zawiera gluten, więc osoby mające to schorzenie powinny szukać wariantów przygotowanych specjalnie dla niech. Do tego minusem dla wielu jest brak pobudzenia, które jest wynikiem obecności w kawie naturalnej kofeiny. Nie ma też najlepszego smaku, to znaczy wielu może się podobać, jednak do naturalnej kawy ani aromatem, ani smakiem nie może się zbliżyć.

Picie kawy zbożowej dobre dla zdrowia

Zbożówka jest dobra na perystaltykę jelit, poprawia zdolności trawienne, doskonale sprawdza się na śniadanie, jednak nie jest i nigdy nie będzie klasyczną kawą. Może być pita obok niej jako dodatek lub napój podobny do kakao.

Dodaj komentarz