gra w siatkowke
Lifestyle

Sposoby serwowania w siatkówce

Zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siatkówką, jak i miłośnicy tego sportu, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kluczem do sukcesu podczas meczu jest szybka, precyzyjna i skuteczna zagrywka. Z tego powodu zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy poświęcają wiele czasu na ćwiczenie serwowania piłki. Obecnie istnieje kilka różnych sposobów zagrywek. Metody te wymagają wykorzystania różnych technik. Dlatego warto je poznać, aby wybrać tę opcję, która pozwoli nam skutecznie uderzać piłkę w taki sposób, by przeciwnik miał problemy z jej odbiorem, a jednocześnie, aby serwis taki był dla nas komfortowy. Jakie są sposoby serwowania w siatkówce? Podpowiadamy.

Jaki wpływ na przebieg gry ma zagrywka?

Zanim poznamy sposoby serwowania w siatkówce, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób wpływa ona na przebieg gry. Przede wszystkim sposób, w jaki konkretny zawodnik wykona serw będzie oddziaływał na przeciwną drużynę i jej sposób reakcji. W związku z tym, jak informują specjaliści, którzy prowadzą ranking legalnych pl, każdy taki serw, może mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu gry i zarówno skutkować przewagą punktową, jak i przegraną. Dlatego rodzaj i technika serwisu, jest kluczowym aspektem dla każdego gracza w siatkówce.

Co warto wiedzieć o sposobach serwowania w siatkówce?

Istnieje kilka różnych sposobów zagrywania w siatkówce. Warto jednak najpierw wiedzieć, co zrobić, aby były one przeprowadzone prawidłowo, ponieważ w dyscyplinie tej funkcjonuje kilka ważnych zasad. Przede wszystkim serwis zgodnie z przepisami, musi być wykonywany zza linii końcowej. Osoba serwująca musi pozostawać za końcową linią boiska aż do momentu odbicia piłki. Nie ma jednak przepisów, które obligowałyby ją do tego, by stała po prawej bądź po lewej stronie boiska, chociaż najczęściej gracze stawiają na prawy róg. Zawodnik może serwować zarówno prawą, jak i lewą ręką. Powinien trzymać odpowiednią postawę, a więc wysunąć tę samą stopę co rękę trzymającą piłkę. Kiedy otrzyma zgodę sędziego na wykonanie serwisu, powinien w ciągu 8 sekund wykonać rzut piłką w stronę przeciwnych zawodników.

Jakie są sposoby serwowania w siatkówce?

Wymienia się kilka typów zagrywki w siatkówce. Do najpopularniejszych sposobów serwowania zalicza się zagrywkę float. Polega ona na tym, iż siatkarz stara się nadać piłce podczas lotu podobieństwo do unoszenia się. Float może być wykonany z wyskoku. Wtedy też jego prędkość może osiągnąć nawet 70 km/h. Najszybszą zagrywką w siatkówce jest właśnie ta z wyskoku. Dlatego też jest najczęściej wybieranym typem serwisów. Polega ona na tym, iż siatkarz staje kilka kroków za linią serwisową. Następnie wykonuje podejście i skok, podrzucając piłkę na odpowiednią odległość tak, aby jego dłoń spotkała się z nią podczas wyskoku.

Do klasycznych typów zagrywek w siatkówce zalicza się wersję dolną, górną oraz boczną. Ta pierwsza jest najłatwiejsza technicznie, ponieważ polega na uderzeniu piłki ręką ruchem wahadłowym bez podskoku i podrzucania. Górna z kolei to opcja dla bardziej zaawansowanych zawodników. Polega ona na wykonaniu podrzutu piłką, a następnie uderzeniu ją ręką w stronę drużyny przeciwnej. Zagrywka boczna zaś wykonywana jest w taki sposób, iż podczas wymachu w stronę piłki, siatkarz skręca swój tułów w jej stronę.

Dodaj komentarz