Moda

Skup złota – na jakiej podstawie przeprowadza się jego wycenę?

Zakłady jubilerskie to nie tylko miejsce, w którym można nabyć biżuterię wykonaną ze złota. To również miejsce, gdzie można ją sprzedać. Aby dowiedzieć się, ile można na tym zyskać, trzeba zapoznać się z czynnikami warunkującymi wycenę.

Jubiler – ile zapłaci za złoto?

To, jaką ofertę podczas zawierania transakcji uzyska sprzedający, zależy od wielu, niezależnych od siebie, czynników. Ponadto istotne w procesie decyzyjnym będzie zarówno samo miasto, jak i jubiler, który podejmie się wyceny towaru – np. skupy złota w Poznańskich placówkach zazwyczaj oferują najkorzystniejsze stawki dla klientów, a te, zlokalizowane w małych miastach, gorsze.

Na co zwróci uwagę jubiler? Między innymi na:

  • obecną cenę kruszcu na giełdzie światowej;
  • kurs USD (powodem tego jest fakt, że kurs złota jest kwotowany w tej walucie);
  • próbę;
  • stan;
  • wagę;
  • czynniki unikalne.

Gram złota kosztuje zazwyczaj 150 złotych (nie jest to wartość stała). Ślubne obrączki ważą około 12 gramów (jedna sztuka), co oznacza, że sprzedający, w teorii, może liczyć na zysk rzędu 1800 złotych – przy spełnieniu dwóch warunków: muszą być one wysokiej próby i nie być zniszczone. Ponadto trzeba zrozumieć, że mowa tu o scenariuszu hipotetycznym – ostateczne zdanie należy jubiler.

To oznacza również, że w przypadku kiedy klient przyniesie produkt unikalny, a rzeczoznawca przeprowadzi pozytywną weryfikację autentyczności produktu – możliwe jest uzyskanie wyższej kwoty niż cena samego materiału, z którego jest stworzony.

Sposób na tanie obrączki ślubne?

Oprócz samego skupu – zakłady jubilerskie oferują możliwość zakupu biżuterii wykonanej z metali szlachetnych w przystępnych cenach. Dzięki temu osoby zainteresowane mogą dostać to, czego pragną, bez konieczności wydawania dużych pieniędzy. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w przypadku np. pierścionków zaręczynowych, czy obrączek ślubnych. Tym samym, zaoszczędzoną kwotę można przeznaczyć na zorganizowanie dużego, hucznego wesela lub spędzeniu miesiąca miodowego w egzotycznych krajach.

Dodaj komentarz