siatkowka halowa
Lifestyle

SIATKÓWKA HALOWA – drużynowe emocje

Siatkówka halowa jest dyscypliną, w którą grać może każdy – zarówno amatorzy na szkolnym boisku, przyszli potencjalni zawodnicy startujący na zawodach międzyszkolnych i wojewódzkich oraz profesjonalni gracze, reprezentujący kluby ligowe i reprezentacje narodowe. Ten sport zespołowy opiera się głównie na jednym elemencie – piłce, którą należy jak najdłużej utrzymać w górze. Dowiedz się wszystkich najważniejszych informacji o tej dyscyplinie i wybierz najlepszy sprzęt do gry w siatkówkę! 

Siatkówka w pigułce – najważniejsze fakty o tym sporcie

Siatkówka swoją historią sięga aż do XIX wieku, kiedy po raz pierwszy usłyszano o tej dyscyplinie. W 1895 roku William G. Morgan zaprezentował grę w piłkę, wówczas nazywaną Minonette, która pół wieku później stała się oficjalną dyscypliną sportową. Siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów olimpijskich – na listę dyscyplin Igrzysk Olimpijskich trafiła w 1964 roku.

Udział Polski w historii siatkówki jest widoczny tak naprawdę od samego początku – wśród czternastu państw założycielskich FIVB znalazł się nasz kraj, a jednym z zastępców głównego prezesa został Zygmunt Nowak. Polska reprezentacja narodowa od wielu lat znajduje się w czołówce najlepszych drużyn siatkarskich świata, a w kraju siatkówkę nazywa się sportem narodowym. Historia polskiej siatkówki jest bogata w liczne medale z najważniejszych imprez międzynarodowych. W 1976 roku po raz pierwszy i do tej pory jedyny biało-czerwoni zdobyli złoto olimpijskie. Aż trzykrotnie polscy siatkarze stawali na szczycie podium Mistrzostw Świata. Wśród medali nie brakuje również kilku medali z takich imprez, jak Mistrzostwa Europy czy Liga Światowa. 

W drużynie siatkarskiej na boisku jednocześnie gra sześciu zawodników. Główną zasadą gry w siatkówkę jest odbijanie piłki w taki sposób, by przeleciała ona nad siatką i wpadła w część boiska przeciwników. Aktualnie forma rozgrywania meczów wygląda w taki sposób: aby wygrać seta, należy zdobyć minimum 25 punktów, utrzymując przy tym dystans przynajmniej dwóch „oczek”. Mecz trwa do momentu, aż jedna z drużyn nie zwycięży trzech partii.

Jaki sprzęt do gry w siatkówkę jest niezbędny?

Siatkówka, jak każdy inny sport, wymaga pewnego wyposażenia. Niektórych elementów nie da się po prostu ominąć, jeśli chcemy zacząć przygodę z tą dyscypliną. Przede wszystkim – najważniejsza jest piłka. Do gry w siatkówkę halową przyda się odpowiednia do tej dyscypliny piłka, wykonana z poliuretanu. Warto jednak pamiętać, że modele dzielą się na te odpowiednie do gry na hali, jak i do gry w siatkówkę plażową. Istotnym elementem jest także siatka, która dzieli boisko na dwie połowy rywalizujących ze sobą drużyn. W końcu zasady polegają na tym, by piłkę przebijać nad siatką – jest to więc element niezbędny. Choć nie jest to obowiązkowe, to warto zaopatrzyć się także w różnego rodzaju ochronę. Rękawki siatkarskie czy nakolanniki zniwelują ból przy odbiorze mocnej zagrywki oraz ochronią ciało przed większymi uszkodzeniami podczas np. upadku na kolana. Zobacz wszystkie akcesoria do siatkówki w Decathlonie.

Amatorska gra – od czego zacząć?

Każdy sportowiec doskonale wie, jak długa droga prowadzi do wymarzonego celu i zawodowej kariery w danej dyscyplinie. Dlatego też warto zacząć treningi od najmłodszych lat, by z wiekiem kształtować umiejętności sportowe. Od czego warto zacząć w siatkówce? W tym sporcie jednym z istotnych, ale nie najważniejszych elementów jest wzrost. Jest to jednak kwestia znacząca w przypadku zawodowej siatkówki – amatorska gra niekoniecznie musi tego wymagać. Warto jednak pamiętać o tym, że ćwiczyć należy przede wszystkim skoczność i kontrolę nad piłką. Siatkówka to sport, w którym największe obciążenie kierowane jest na stawy i mięśnie, więc właśnie na tym należy się skupić, przygotowując się do gry. Ramiona, nadgarstki i stawy skokowe są najważniejszymi partiami dla siatkarza lub siatkarki.

Jeśli chodzi o technikę – najważniejsze są odbicia sposobem dolnym i górnym. To absolutna podstawa, nad którą nawet profesjonaliści pracują przez całą swoją karierę. Warto więc zacząć naukę gry siatkówki od prawidłowego ułożenia dłoni i ustawienia ciała. Istotną sprawą jest również technika zagrywki. Jak uderzyć w piłkę, by przeleciała na drugą stronę boiska? Czym jest float? Czy każda zagrywka musi być wykonywana z wyskoku? Na te pytania warto poznać odpowiedź już na samym początku przygody z siatkówką.

Sprzęt Decathlon dla profesjonalistów? 

Niezbędne wyposażenie do gry w siatkówkę obecnie jest ogólnodostępne – szeroki wachlarz modeli butów, piłek czy strojów do gry naprawdę pozwala na to, by każdy znalazł coś idealnego dla siebie. Asortyment sklepu Decathlon posiada sprzęt i akcesoria, z których często korzystają profesjonalni gracze. Jest to ogromny atut, bowiem osoby, które dopiero zaczynają grać w siatkówkę halową, mają do wyboru specjalistyczny sprzęt, z którym na co dzień obcują największe gwiazdy sportu.  

Piłka do gry w siatkówkę Molten 5000 jest dostępna na rynku już od ponad sześciu dekad. Posiada oficjalne potwierdzenie FIVB dotyczące norm odbicia. 

W sklepie Decathlon dostępny jest również model Mikasa V200W – piłka została stworzona z mikrofibry i poliuretanu. Firma Mikasa od wielu lat jest marką piłek, z której na co dzień korzystają profesjonalni zawodnicy, a ten model jest oficjalną piłką Ligi Mistrzów.  

Ciekawym elementem jest także dostępna koszulka meczowa Vervy Warszawa. Ten model towarzyszy sportowcom plusligowej drużyny na meczach wyjazdowych.

Jak widać, asortyment sprzętu do siatkówki halowej, jaki oferuje Decathlon jest naprawdę spory. Gra w siatkówkę jest jedną z ciekawszych dyscyplin zespołowych i warto jest zainwestować w dobry sprzęt, z którego korzystają nawet sportowcy najlepszych drużyn siatkarskich.

Dodaj komentarz