Farba
Dom

Rodzaje farb do betonu. Którą najlepiej wybrać?

Obecnie wykończenie mieszkania w oparciu o beton jest niezwykle popularne. W niektórych mieszkaniach jest on naturalny, w innych wylewany samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że na żywą jego warstwę można nałożyć specjalną farbę. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam ich rodzaje.

Farba akrylowa

Doskonała na zewnątrz i wewnątrz. Można ją stosować na wielu podłożach, ale w przypadku betonu radzi się unikać miejsc, które mają być obciążone. Farby akrylowe do betonu najlepiej się sprawdzą przy malowaniu podłóg, balkonów, tarasów czy chodników.

Farba kauczukowa

Nietypowy rodzaj farby, który dokładnie jest typem chlorokauczukowym, bo zawiera taką właśnie żywicę. Ma bardzo cenne właściwości, co sprawia, że nadaje się do betonu niemalże w każdej sytuacji. Chroni materiał przed wilgocią, kwasami i zasadami, dzięki czemu pomalowane nią powierzchnie na dłużej wyglądają jak nowe.

Farba epoksydowa

Jedna z najbardziej specjalistycznych dziś farb do betonu na rynku. Ma przede wszystkim chronić posadzki, ale może być stosowana do różnych powierzchni. Ma dwa składniki, zawiera żywicę utwardzającą oraz roztwór z żywicy epoksydowej. Doskonale nadaje się na zewnątrz, zwłaszcza tam, gdzie poruszać się będziesz samochodem, a więc na przykład na podjeździe przed domem. Jest to farba używana przez profesjonalistów.

Farba poliuretanowa

Znów farba bardzo uniwersalna, bo stosowana zarówno do wnętrz, jak i do powierzchni znajdujących się na zewnątrz. Ma charakter dekoracyjny, co sprawia, że schody, posadzki, chodniki czy ściany mogą mieć niebanalny wygląd i styl. Farba jest łatwa w czyszczeniu i jej właściwości pozwalają na stworzenie powłoki bardziej odpornej na uszkodzenia mechaniczne.

Farba akrylowo-silikonowa

Na koniec rodzaj farby akrylowej, w której dodatkiem jest sylikon. Takie połączenie sprawia, że beto zyskuje zdecydowanie większą odporność na wilgoć, przez co jest trwalszy. Jest to jednak farba dedykowana do specjalnych, nietypowych miejsc jak choćby baseny, oczka wodne czy brodziki w domu, czyli miejsca, które mają stały kontakt z wodą.

Jaką farbę do betonu wybrać?

Zwróć szczególną uwagę na to, jaką powierzchnię chcesz pomalować. W zależności od tego, czy będzie to wnętrze nienarażone na normalne warunki atmosferyczne czy też posadzka na zewnątrz, cały czas w kontakcie z wilgocią. Dlaczego odpowiedni wybór farby jest taki ważny? Bo od niej zależą właściwości betonu, a więc przede wszystkim jego trwałość i wytrzymałość. Trzeba więc mieć świadomość, co się wybiera i co się kupuje.

Dodaj komentarz