Remont komina
Dom

Renowacja komina – kiedy i jak ją przeprowadzić?

Uszkodzenie cegieł i spoiw, brak szczelności lub chęć dostosowania systemu kominowego do nowoczesnych systemów grzewczych – istnieje kilka powodów, dla których konieczne jest przeprowadzenie renowacji komina. Kiedy i w jaki sposób można to zrobić? Oto kilka wskazówek.

Każdy przypadek naprawy komina powinien być rozpatrywany indywidualnie. Zanim zdecydujemy się na wybraną metodę warto skorzystać z porady fachowca, który wystawi właściwą opinię kominiarską. Dzięki prawidłowej ocenie stanu technicznego komina zyskamy pewność co do doboru metody naprawy, odpowiednich rozwiązań i wykorzystanych materiałów. Istotną kwestią jest również informacja o rodzaju urządzenia grzewczego, które będzie obsługiwane przez komin, czyli m.in. rodzaj paliwa, czy temperaturze pracy. Umożliwią one wybór najkorzystniejszego sposobu remontu i zabezpieczenia przewodu kominowego.

Masa uszczelniająca

Pierwszym ze sposobów naprawy komina jest zastosowanie masy uszczelniającej. Jest ona przeznaczona do tzw. szlamowania (czyli uszczelniania) kanałów spalinowych i wentylacyjnych. Zabiegiem tym można uszczelniać zarówno kanały wentylacyjne, jak i przewody odprowadzające spaliny z urządzeń opalanych paliwami stałymi wykonanymi z cegły, betonu, ceramiki itp. Przed przystąpieniem do nałożenia masy przewód kominowy powinien być wolny od sadzy, kurzu oraz wszelkich wystających zanieczyszczeń. Dlatego też, renowację komina należy zacząć od oczyszczenia przewodu ze starych, niespójnych zapraw i sadzy wykorzystując do tego celu odpowiednie urządzenia oraz szczotki. Gdy komin jest już oczyszczony i prawidłowo przygotowany można przystąpić do jego szlamowania. W tym celu, na szczycie komina umieszcza się wyciągarkę z linką stalową, którą spuszcza się na dno komina. Do końca wyciągu podpina się gąbkę, a następnie umieszcza ją w kominie. Niezwykle istotne jest, by między ściankami komina a gąbką nie było żadnych szczelin, które umożliwiłyby wypłynięcie masy. Samą masę uszczelniającą należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie umieścić ją na dnie komina. Gdy już to zrobimy, przy pomocy wciągarki unosimy ku szczytowi komina gąbkę, która to dociskając masę uszczelniającą do wszelkich pęknięć czy zagłębień, wypełnia je, jednocześnie uszczelniając komin.

Renowacja za pomocą wkładów stalowych

Do najczęściej spotykanych sposobów naprawy, uszczelnienia komina i zabezpieczenia przed destrukcyjnym działanie kondensatu jest montaż do starego komina wkładu stalowego. Do dyspozycji mamy całą gamę rozwiązań, począwszy od trybu pracy po geometrię i rodzaj materiału z jakiego są wykonane. Wkład stalowe możemy pogrupować również pod względem przeznaczenia:

dla kotłów gazowych – wkłady kondensacyjne i wkłady elastyczne

dla urządzeń opalanych gazem, olejem, drewnem, węglem – wkłady kominowe kwasoodporne i owalne

dla urządzeń opalanych drewnem – wkłady kominowe żaroodporne i owalne

Ponadto, należy pamiętać, iż wkłady okrągłe idealnie pasują do kwadratowych kominów ceglanych, natomiast wkłady owalne do prostokątnych. W przypadku krzywego lub nieregularnego komina najlepszy będzie wkład elastyczny.

Frezowanie i ceramika

Frezowanie komina to zabieg polegający na mechanicznym zwiększeniu jego średnicy. Proces ten powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowaną firmę przy użyciu specjalnej głowicy wprowadzonej do środka komina, która obracając się usuwa jego wewnętrzną część.  – Decydując się na frezowanie, należy poddać komin ocenie technicznej z zastosowaniem inspekcyjnej kamery kominowej, rozpoznać ewentualne wady widoczne w części mieszkalnej, strychu oraz powyżej połaci dachu. Taką inspekcję powinien przeprowadzić kominiarz lub firma zajmująca się frezowaniem. Po pozytywnej ocenie stanu technicznego komina możemy przystąpić do jego frezowania – mówi Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar. Frezowanie zaczynamy od montażu oprzyrządowania frezarki w górnej części komina, a następnie opuszczenia głowicy frezującej do wyczystki. Wprowadzenie głowicy w ruch obrotowy powoduje rozwiercenie komina. Urządzenie napędzane jest hydraulicznie, dzięki czemu głowica pracuje równo i płynnie. Gruz powstały podczas frezowania opada na dno komina. Otwory, podłączeniowy i wyczystkowy należy zabezpieczyć przed wydostawaniem się gruzu i kurzu na kotłownie.

Czas frezowania zależy od grubości skrawania, konstrukcji komina i jego wysokości- średnio wynosi 1m/1h. Średnicę przewodu kominowego bezpiecznie można powiększyć o 1/3 szerokości cegły bez naruszania statyki komina (np. przekrój 14×14 cm, gdzie można zamontować rurę fi130 po frezowaniu powiększymy do fi180). Frezowanie pomoże usunąć z wnętrza komina sadzę szklistą, pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, umożliwi przerobienie komina wentylacyjnego na spalinowy a także poprawi szczelność po montażu wkładu co wpłynie na poprawę ciągu kominowego. Montując wkład ceramiczny stworzymy komin o szerokim zastosowaniu i wysokiej trwałości.

Decydując się na renowację komina, należy pamiętać, by wszelkie prace przeprowadzać zgodnie ze sztuką oraz prawem budowlanym. Ważne jest, by komin po renowacji został sprawdzony przez Rejonowego Mistrza Kominiarskiego oraz uzyskał odbiór kominiarski.

***

Jawar – jeden z wiodących producentów ceramiki kominowej wytwarzanej w nowoczesnej technologii izostatycznego prasowania. Firma jako jedyna na świecie produkuje jednolite trójniki ceramiczne w zakresie średnic do 200mm, a także trójniki izostatyczne w kącie 45°.

Dodaj komentarz