Panele solarne
Dom

Program Mój Prąd – co zrobić, by otrzymać zwrot kosztów za montaż paneli solarnych?

Branża fotowoltaiczna rozwija się bardzo prężnie. To znaczy, że na wielu dachach w całej Polsce zaczęły pojawiać się kolejne ogniwa solarne. Coraz więcej osób staje się niezależnych energetycznie. Warto więc zadać sobie pytanie, jak to zrobić u siebie oraz przekonać się do programu Mój Prąd.

Co zrobić najpierw, by dostać dofinansowanie?

Zgodnie z założeniami programu rządowego Mój Prąd, każdy może otrzymać dofinasowanie do inwestycji, która sprawia, że korzysta z Odnawialnych Źródeł Energii. Prąd z farm wiatrowych jest wciąż rzadkim wyborem i często ograniczonym warunkami atmosferycznymi. Dlatego o wiele częściej decydujemy się na prąd z paneli słonecznych, które dobrze komponują się z dachem domu.

Załóżmy, że też chcesz uniezależnić się energetycznie i mieć swoją minielektrownię na dachu. Co w takim wypadku musisz zrobić? Przede wszystkim zatrudnić odpowiednią firmę, która pozwoli Ci zaprojektować system, wybrać liczbę ogniw i zamontować je zgodnie z przepisami. Na koniec musisz podłączyć swoją instalację do sieci miejskiej. Dlaczego pierwszy krok jest tak długi? Bo dofinansowanie z programu Mój Prąd to tak naprawdę zwrot kosztów.

Drugi krok, czyli formularz

Obecnie obowiązuje zasada, że o dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych może się ubiegać osoba fizyczna, która przyłączenia do sieci dokonała nie wcześniej niż 23 lipca 2019 roku. Jeśli dopiero zaczniesz prace, to na pewno zdajesz sobie sprawę, że możesz skorzystać z okazji. Aby to zrobić, już po zakończonych pracach, musisz wypełnić specjalny formularz dostępny między innymi na stronie projektu. Wypełnienie nie powinno zająć Ci zbyt dużo czasu. Nadanie formularza, od marca już tylko w formie elektronicznej, pozwoli Ci na wzięcie udziału w podziale pieniędzy z a dany okres.

Ile możesz dostać?

Według nowych przepisów, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku, dotacja rekompensująca poniesione koszty instalacji nie może wynieść więcej niż 50% całej inwestycji, ale jednocześnie nie może być także wyższa niż 5000 złotych. W praktyce koszty najczęściej przekraczają 10000 tysięcy złotych, więc większość osób otrzymuje pełną pulę pieniędzy.

Mój Prąd a koszty inwestycji – czy to się opłaca?

Oczywiście montaż paneli fotowoltaicznych nie jest tani, jednak trzeba pamiętać, że 5000 złotych w znacznym stopniu pokryje koszty. Oczywiście dalej trzeba mieć ponad połowę na koncie, jednak nie jest to pomoc całkowicie pozbawiona uzasadnienia. A lepiej je mieć, niż nie mieć.

Dodaj komentarz