leczenie prochnicy
Zdrowie

Nieleczona próchnica, czym grozi i do czego może doprowadzić?

Próchnica to bardzo duży problem, zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. To choroba, która jeżeli nie będzie leczona może mieć bardzo poważne konsekwencje, doprowadzić do ogólnego i dużego zakażenia organizmu, a także problemów estetycznych. Próchnica przede wszystkim prowadzi oczywiście do tego, że zęby trzeba usuwać.


Coraz chętniej korzystamy z usług stomatologicznych. Ma na to wpływ nie tylko rosnąca świadomość tego, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, ale również dostępność stomatologów oraz coraz lepsze wyposażenie gabinetów i coraz nowocześniejsze rozwiązania, które są stosowane do leczenia zębów.

Niemniej jednak próchnica jest wciąż powszechna. Tworzy ona po pierwsze problem natury estetycznej – zęby zaatakowane próchnicą nie są estetyczne. Nie mając się czym chwalić, nie uśmiechamy się. To przekłada się na nasz dyskomfort. Dentysta oczywiście pomoże, ale to od naszych codziennych nawyków zależy to, czy będziemy mieli problem, czy nie.

Czym w ogóle jest próchnica zębów?

Krótko mówiąc próchnica to choroba bakteryjna zębów. Poprzez swój rozwój niszczy tkankę twardą zęba doprowadzając do jego uszkodzenia, a w efekcie konieczności usunięcia. Próchnica jest chorobą, która nieleczona bardzo szybko się rozprzestrzenia atakując okoliczne zęby. Może być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych, zmian w dziąsłach, problemów z nieświeżym oddechem, gorszym samopoczuciem. Warto pamiętać, że nieleczona próchnica i szkodliwe bakterie są transportowane po całym organizmie.

Zobacz także: https://goodsite.com.pl/jakie-sa-najwazniejsze-zalety-usuwania-kamienia-nazebnego/

Leczenie próchnicy

Próchnicę kompleksowo można wyleczyć uczęszczając do dobrego dentysty, np. w https://mcs-przychodnia.pl/clinics/. To najlepsze rozwiązanie. W zależności do tego, z jakim stopniem zaawansowania mamy do czynienia, dentysta zaproponuje bardziej skuteczny i przede wszystkim odpowiedni sposób leczenia. W przypadku zaawansowanej próchnicy konieczne jest oczywiście otworzenie zęba, leczenie kanałowe i wszystkie czynności, które są z tym związane. To zdecydowanie wydłuża czas leczenia, podnosi koszty, jest również mało komfortowe.

Zdecydowanie najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem, a także najtańszym jest po prostu profilaktyka. Codzienna, systematyczna higiena jamy ustnej zminimalizuje ryzyko wystąpienia problemów. Warto również pamiętać o tym, aby nie odkładać w nieskończoność zaplanowanej już wcześnie wizyty u dentysty.

One thought on “Nieleczona próchnica, czym grozi i do czego może doprowadzić?

Dodaj komentarz