Lifestyle

Na czym polega rozdzielność majątkowa?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, jakim jest rozdzielność majątkowa. W tekście tym spróbujemy sobie dokładnie wyjaśnić, czym ona jest. Opowiemy sobie również o typach rozdzielności oraz o tym, kiedy z takiej opcji trzeba skorzystać. Więcej w tekście poniżej.

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Sprawna rozdzielność majątkowa w Rzeszowie? To z całą pewnością miejsce pracy niejednego notariusza, który zajmie się profesjonalnie każdą sprawą, również taką, jak: sprawy spadkowe czy poświadczenia notarialne.

Czym tak właściwie jest rozdzielność majątkowa? To oczywiście notarialnie podpisany dokument orzekający, że w przypadku rozwodu każdy współmałżonek ma prawo do swojej części majątku. To znaczący dokument, który pomaga zabezpieczyć zgromadzony przed ślubem majątek. Na rozdzielność majątkową z roku na rok decyduje się coraz więcej par i nie wzbudza to już takiej kontrowersji jak kiedyś.

Rozdzielność majątkowa – sposoby na uzyskanie

Każdy dobry notariusz w Rzeszowie powie, że rozdzielność majątkowa to coś, co możemy uzyskać na kilka sposobów. Może być to popularna intercyza, którą podpisują małżonkowie z własnej woli. Jednak rozdzielność majątkowa może zostać również orzeczona przez sąd lub na mocy prawa w przypadku ubezwłasnowolnienia jednego ze współmałżonków.

Jeśli chodzi o rozdzielność majątkową, którą ogłasza sąd, zazwyczaj muszą ku temu wystąpić ważne powody. Może to być na przykład poważne zagrożenie majątku jednego ze współmałżonków.

Rozdzielność majątkowa – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Warto również zaznaczyć, że rozdzielność majątkowa może wyglądać różnie. Nie każdy podpisany notarialnie akt będzie wyglądał i ogłaszał to samo. W niektórych sytuacjach małżonkowie decydują się tylko na ograniczenie wspólności majątkowej.

Ta ostatnia opcja może być przydatna, gdy jeden ze współmałżonków chce ochronić jakąś część swego majątku, np. dom rodzinny lub też firmę rodzinną.

Dodaj komentarz