luszczyca
Zdrowie

Łuszczyca – swędzenie

Łuszczyca – schorzenie o podłożu autoimmunologicznym potrafi powodować wiele uciążliwych objawów. Nie tylko nieestetyczne wykwity na skórze, które występują w jej przebiegu, ale także silne swędzenie, może znacznie utrudniać życie pacjentów chorujących na łuszczycę. Łuszczyca swędzi, to niezaprzeczalny fakt, a drapanie zmian łuszczycowych, wcale nie przyniesie nam ulgi – wręcz przeciwnie, może zaognić zmiany skórne i do tego spowodować ich nadkażenie. Na pytanie „czy łuszczyca swędzi”, odpowiedź brzmi tak i to bardzo, co jest uciążliwe dla osób na nią cierpiących.

Łuszczyca – złudnie podobna do alergii i AZS

Często w początkowej fazie łuszczycy, może być ona mylona i z tego powodu niestety nie leczona prawidłowo od razu po jej wystąpieniu. Alergia, to nadreaktywność na czynniki uczulające, którymi mogą być np. pyłki kwiatowe, czy też często owoce cytrusowe. Przyczyny tej nadreaktywności nie są do końca poznane, a główne hipotezy zakładają, że to wynik zaburzenia pracy układu immunologicznego.

Łuszczyca natomiast jest schorzeniem, które w dużej mierze mogą powodować predyspozycje genetyczne, a także może być powikłaniem po różnych chorobach. Jej bardzo niebezpiecznym powikłaniem, które występuje w jej cięższej postaci, jest atakowanie i uszkadzanie układu kostno-stawowego. Alergia, a łuszczyca, to nie to samo i każde z tych schorzeń wymaga fachowego leczenia i rozpoznania.

Schorzenia mają pewne podobieństwa – w obydwu przypadkach występują zmiany skórne, łuszczyca swędzi, zmiany alergiczne również często wywołują uczucie swędzenia. Jednak są to odrębne jednostki chorobowe i każda z nich wymaga specjalistycznego, odrębnego podejścia.

Kolejnym schorzeniem dermatologicznym, które jest podobne w swoim przebiegu jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. AZS jest związane z występowaniem uczulenia na alergeny występujące w środowisku. Zazwyczaj schorzenie to rozpoczyna się w okresie wczesnego dzieciństwa, często jego leczenie jest długotrwałe i występuje tendencja do nawrotów. Tutaj także charakterystyczne jest występowanie silnego świądu, AZS oraz łuszczyca swędzi i często te schorzenia mogą być do siebie tak podobne, że ich prawidłowa diagnoza, może sprawiać trudność.

Zobacz: Co powinien zawierać dobry szampon na łuszczycę skóry głowy.

Jak przestać się drapać?

Na swędzenie w łuszczycy są różne skuteczne sposoby i trzeba pacjentowi cierpiącemu z takiego powodu jak najszybciej pomóc. Łuszczyca swędzenie związane z tą dolegliwością może nie raz doprowadzić wręcz do obłędu i bardzo ciężko powstrzymać się od drapania. Jak więc można wspomóc chorych zmagających się na łuszczycę w problemie jakim jest swędzenie?

  • Zimne okłady i prysznic – łuszczyca swędzenie w tym schorzeniu można zmniejszyć wykonując zimny prysznic. Uczucie chłodu na skórze sprawi, że świąd będzie mniejszy i odwrotnie – należy bezwzględnie unikać bardzo ciepłych i gorących kąpieli, gdyż mogą one tylko zaostrzyć zmiany skórne powodując jeszcze silniejszy ich świąd. Zimne okłady możemy wykonać np. schładzając balsam do ciała w lodówce i kolejno smarując nim skórę, to także dobry sposób na świąd.
  • Nawilżanie skóry – to nieodłączny element dla chorych na łuszczycę. Czy łuszczyca swędzi – nie mamy już wątpliwości, a że skóra dotknięta tym schorzeniem powinna być regularnie i intensywnie nawilżane – także powinno być oczywiste. Warto w tym celu użyć specjalnych preparatów tzw. emolientów, dostępnych w aptekach. Produkty przeznaczone dla osób z łuszczycą powinny być delikatne i przebadane dermatologicznie pod kątem ich bezpieczeństwa.
  • Redukcja łuski – łuszczyca swędzenie, może złagodzić też redukcja łusek na skórze chorego, przy użyciu dostępnych preparatów katalitycznych, dedykowanych dla osób z łuszczycą. Łuski czasem wręcz prowokują do szkodliwego drapania. Czy łuszczyca swędzi? Tak! Ale można temu zaradzić.

Dodaj komentarz