Wnętrza
Dom

Loftowo czy industrialnie? Czym różnią się te dwa style w aranżacji wnętrz?

Urządzanie wnętrz jest dziś modne i zajmuje wielu. Polacy zdecydowanie zmienili podejście do wyglądu swoich domów, dzięki czemu zyskali niebanalne przestrzenie. Wśród stylów, które najbardziej wyróżniają się w trendach w Polsce można wymienić styl skandynawski, styl minimalistyczny oraz styl nowoczesny. Ale są jeszcze dwa, które zawojowały myślenie o wnętrzach. Tylko jak odróżnić loft od industrialu?

Jaki jest styl loftowy i czym się wyróżnia?

Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, powstał w okolicach połowy XX wieku i wynika z… wysokich cen mieszkań. Kiedy wzrost cen gruntów sprawił, że fabryki zostały przeniesione na obrzeża, w centralnych dzielnicach zaczęto przemieniać obiekty przemysłowe i magazyny w domy i mieszkania. Nowi właściciele zaczęli przemieniać je w coś do mieszkania – taniego, minimalistycznie urządzonego i wykorzystującego istniejącą infrastrukturę. Przez wiele lat wiele się zmieniło i dziś to styl cieszący oczy przede wszystkim bardziej zamożnych mieszkańców dużych miast.

Czym się wyróżnia? Na pewno odwagą i łączeniem niebanalnych elementów ze sobą. Cechą charakterystyczną są liczne elementy industrialne oraz konstrukcyjne, które specjalnie nie są zakrywane. Można więc dostrzec kable ciągnące się po ścianach, gołe cegły czy betonowe ściany. Barwy, które najchętniej są używane do wyposażenia wnętrza w stylu loftowym to szarości, biel, czerń oraz granat, a także czerwień cegły. Dodatkami są elementy z metalu – miedzi, stali – ale także drewno, skóra oraz oświetlenie przypominające na myśl magazyn.

Kto zatem może mieszkać w apartamencie czy domu w stylu loftowym? Na pewno osoby, które nie boją się dość suchych, mało przytulnych miejsc. Muszą lubić minimalizm, klimaty postindustrialne oraz chcieć mieć więcej przestrzeni. To wnętrza ludzi odważnych, którzy lubią typowo „męski”, surowy, pozbawiony wielu dodatków klimat.

Styl industrialny, czyli taki trochę inny loft?

Widać wyraźnie, że nawiązania do industrialnych elementów pojawiają się w loftach. Ale to jednak nie to samo. Jeśli urządzasz dom w stylu industrialnym, musisz z dumą pokazywać elementy budowlane i konstrukcyjne. Co prawda nie ma tu cegieł, ale są betony i kable na wierzchu, do tego musisz stworzyć wrażenie, jakbyś tego wnętrza nie dokończył. Znów będzie tu mało dodatków. Wnętrze jest surowe, minimalistyczne, a za estetykę robią dodatki, które muszą wyraźnie sugerować industrialny, fabryczny charakter miejsca.

Jeśli jesteś osobą zmęczoną standardami, to styl industrialny jest dla Ciebie. Będziesz miał tu przestronne i wygodne wnętrze, w którym nie znajdziesz nadmiaru mebli czy elementów dekoracyjnych. Krótko mówiąc: jest to styl dla osób, które mają mniej czasu choć i to może mylić.

Dodaj komentarz