Męskie spodnie
Moda

Kupujemy męskie spodnie – czym są oznaczenia W oraz L?

Przez wieki moda męska ewoluowała i zmieniała się w całej swojej rozciągłości. Najpierw noszono spodnie składające się z dwóch jednakowych części zszytych ze sobą w okolicy pasa i krocza. W XV wieku modne były długie i obcisłe spodnie uwypuklające męskie łydki, uda i pośladki. Dopiero koniec XIX wieku pozwolił stworzyć coś, co przypomina spodnie z dzisiaj. Warto więc dowiedzieć się o nich więcej, na przykład czym są oznaczenia W oraz L.

Kto wymyślił spodnie?

Moment opatentowania dzisiejszych spodni i wdrożenie ich masowej produkcji uznawać można za narodziny tego elementu garderoby męskiej. Zaszczyt przypadł w udziale Jacobowi W. Davisowi, który zajmował się krawiectwem w Nowym Jorku. Gdy żona pewnego drwala poprosiła krawca o spodnie wytrzymałe, odpowiednio dopasowane do pracy męża, Davis wzmocnił niektóre miejsca miedzianymi nitami. Tak narodziły się spodnie, które znamy do dzisiaj.

Wybieramy spodnie. Od czego zacząć?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia tajemniczych literek w oznaczeniach rozmiarów spodni, trzeba określić, na jaką okazję będą potrzebne. Nieco innym stylem będą spodnie formalne, pasujące na ważne, uroczyste okazje, a inne będą luźne, męskie spodnie w kratę pasujące do wyjścia do pracy czy spotkania się ze znajomymi. Do tego krój i kolor spodni muszą być dopasowane do koszuli czy swetra, zależnie w co się ubierasz na co dzień. Jeśli już to uda Ci się wybrać, czas na rozmiar.

Jak czytać metki na męskich spodniach?

Spodnie nie mogą być za luźne w pasie. W ten sposób będzie tworzyła się z nich fałda materiału deformująca sylwetkę. Muszą być dopasowane, choć nie nazbyt ciasne. Najlepiej, by bez paska nie spadały z bioder, ale też nie zatrzymywały się w pasie, przed ich linią. To jednak tylko połowa sukcesu. Czas na rzeczywiste rozmiary spodni. Czasami na metkach męskich spodni można spotkać się z pojedynczym numerem rozmiaru, ale najczęściej mamy do czynienia z W oraz L. To nic innego, jak angielskie skróty, które oznaczają odpowiednio: szerokość (wide) oraz długość (long). Trzeba więc mieć świadomość, jak długie mają być spodnie i czy dłuższe niż szersze, czy na odwrót.

Męska moda – jak wybrać spodnie?

Musisz pamiętać, że wybór spodni nie jest trudny. Oczywiście nie możesz zapominać o stylu, o ich doborze względem szerokości bioder i o czytaniu oznaczeń na metce, jednak generalnie powinieneś dość szybko wybrać odpowiednią dla siebie odzież, którą będzie Ci się bardzo wygodnie nosiło w wielu sytuacjach.

Dodaj komentarz