Zakup laptopa
Technologia

Kupujemy laptop do grania – na co zwracać uwagę?

Zwykle laptop nie kojarzy się z graniem w gry. To urządzenie uniwersalne, które może posłużyć jako „maszyna do pisania”, ale także jako narzędzie biurowe – na przykład do wypełniania tabelek. Jednak coraz częściej i gracze zaczynają doceniać mobilność. Czym powinien wyróżniać się taki sprzęt?

Najważniejsze parametry laptopów do gier

Zanim przejdziemy do konkretów, na pewno warto nieco przybliżyć ogólne wyposażenie dobrego laptopa. Mamy więc procesor, który w takim przypadku nie jest najważniejszy. Wystarczy dobry, by odbierać większość gier na odpowiednim poziomie. Druga rzecz to karta graficzna. No tu już jest o wiele poważniej i od niej naprawdę wiele zależy. Trzecia rzecz to dysk. Im szybszy, tym szybsza reakcja w grze i ładowanie. Ważna dla przetwarzania zadań będzie także pamięć RAM, ale to nie wszystko. Dziś gry to przede wszystkim rozgrywka interaktywna, sieciowa. Dlatego warto zwrócić uwagę na parametry karty sieciowej. Oczywiście do tego standardowo liczba wejść i klawiatura.

Karta graficzna, procesor i RAM

Trio, bez którego nie ma mowy o dobrym graniu. Procesor nie może mieć mniej niż 2 GHz, ale nie tylko samo taktowanie się liczy. Oczywiście dobrze, by mógł być boostowany do 2,5 czy 3 GHz, ale liczy się także liczba rdzeni i wątków. Im więcej rdzeni, najlepiej od 6 do 8, tym szybciej działa procesor i cała gra. Zależy to jednak także od pamięci RAM. Dziś absolutnym minimum jest 8 GB w technologii DDR4, ale najlepiej do gier przygotować 16 GB.

Jeśli chodzi o kartę graficzną, to jest trochę trudniej. Te laptopowe muszą być naprawdę mocne, by przy swoich gabarytach z jednej strony działać skutecznie, a z drugiej się nie przegrzewać. Karta powinna mieć przynajmniej 4 GB VRAM. Bez tego nie ma nawet co myśleć o przyjemnej grze w najnowsze tytuły.

Dodatki, czyli dysk, karta sieciowa i ekran

Wbrew pozorom od dodatków naprawdę wiele zależy. Dysk pozwala na szybsze przetwarzanie elementów w grze, a co za tym idzie ułatwia szybką reakcję. Najlepiej wybrać SSD w technologii M.2. Z kolei w przypadku karty sieciowej musi być ona na wysokim poziomie, jeśli myśli się o graniu w sieci. Przesył do 1300 Mb/s to idealne rozwiązanie, które nie zawsze znajduje się w laptopach. Na koniec kwestia ekranu. Jak się okazuje nawet najlepsze parametry nie będą przydatne, jeśli monitor nie jest w stanie wyświetlić treści. Dlatego częstotliwość 60 Hz to zdecydowanie za mało.

Laptop do gier – czy to ma sens?

Wbrew pozorom laptopy do gier nie są aż tak drogie. W końcu nie trzeba wybierać modelu sygnowanego odpowiednią serią i kolorystyką. Ważne jest to, co przekłada się na jakość rozgrywki.

Dodaj komentarz