koperty biurowe
Lifestyle

Koperty biurowe – na jakie rozmiary postawić?

Każda firma prowadzi korespondencję pocztową ze współpracownikami oraz klientami. Wysyłając list najważniejszym jest jego dotarcie na czas, jednak warto pamiętać, że to nie wszystko. Nie mniej ważna jest estetyka koperty, w której jest on wysyłany. Jak odpowiednio dobrać rozmiar koperty? Podpowiadamy.

Koperty biurowe – standaryzowana skala

Koperty biurowe to najczęściej wykorzystywana forma opakowania wysyłanego listu. Zakupić możemy je w różnych wariantach kolorystycznych i wzorach. Niektóre z nich posiadają także foliowe okienko, które odkrywa część listu. Najważniejszy w tym wszystkim jest jednak rozmiar koperty, ponieważ to on odpowiada za stan jakościowy listu. Dobór odpowiednio dopasowanej koperty zapewni uchronienie jej zawartości przed pognieceniem.

Istnieje wiele wymiarów i formatów kopert. Wśród nich wymienić można kwadratowe i podłużne o standardowych lub bardziej specyficznych wymiarach. Na szczęście istnieje międzynarodowa klasyfikacja, która pozwala nam na odpowiedni dobór rozmiaru. W przypadku kopert jest on oznaczany literą „C”. Towarzysząca jej cyfra oznacza wielkość koperty. Jest to powiązane z rozmiarem papieru. Koperta C4 pomieści kartkę wielkości A4.

Koperty biurowe – jakie rozróżniamy rozmiary?

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych jest rozmiar C4. Posiada on wymiary 229 × 324 mm i pozwala na umieszczenie w nim kartki A4 bez konieczności jej składania. Tej koperty zazwyczaj używa się do przesyłania oficjalnych pism. W przypadku przesyłek, które pozwalają na jednokrotne złożenie dobrze sprawdzi się rozmiar C5. Jest on o połowę mniejszy i ma wymiary 162 × 229 mm. Stosowany jest w przypadku mniej oficjalnej korespondencji.

Bardzo często wykorzystywanym rozmiarem jest A6. Posiada on wymiary 114 × 162 mm, co pozwala na umieszczenie w środku standardowej kartki pocztowej. Na rynku dostępne są jeszcze mniejsze rozmiary kopert, jednak ze względu na swoją wielkość są rzadziej wykorzystywane. Koperty różnej wielkości można nabyć odwiedzając Sklep Sigma-Max.

Dodaj komentarz