Kolorowe drzwi
Dom

Kolorowe drzwi wejściowe – jak wyróżnić się wśród sąsiadów?

W projektowaniu domu często myślisz o funkcjonalności. Ma być przestronnie, być może z wieloma pokojami, być może w formule bardziej otwartej. Liczy się nie tylko to, co w środku, ale także elementy wyposażenia na zewnątrz, cały ogród oraz elewacja domu. W tym całym zamieszaniu mało kto zwraca uwagę na drzwi wejściowe. A to nimi możesz się wyróżnić.

Dlaczego właśnie kolorowe?

Zwyczaj malowania drzwi czy wstawiania ich w danym kolorze nie wziął się znikąd. Powstał w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, gdzie można znaleźć wejścia w naprawdę bardzo różnych barwach. Oryginalne kolory pojawiły się na drzwiach ponoć dlatego, by panowie wracający z pubu łatwiej mogli trafić do swojego domu. Dla ułatwienia gospodarze zaczęli wstawiać kolorowe skrzydła, na przykład żółte, różowe, czerwone czy czarne – możliwości jest wiele i można je zobaczyć na Wyspach Brytyjskich.

Jakie powinny być drzwi wejściowe?

Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę z tego, że drzwi do domu powinny być solidne. Mają chronić przed wejściem nieproszonych osób, być ostoją domu i jego wizytówką. To przed nimi koniec końców stanie każdy gość, czekając, aż mu się otworzy. Muszą więc być nie tylko solidne i trudne do sforsowania, wykonane z dobrych materiałów, ale także ładne. Dlatego kolorowe drzwi to bardzo dobry i ciekawy pomysł na aranżację całego domu.

Z czego wykonane są drzwi wejściowe i jak je pomalować?

Co ważne, kolor nie przeszkadza materiałowi, co znaczy, że do zamówienia możliwe są drzwi w wielu barwach, niezależnie od materiałów. To nowy trend w Polsce, ale już coraz więcej firm myśli o tym, by nietypowe kolory drzwi wprowadzać na stałe do swojego repertuaru. Zwykle w Polsce drzwi są wykonane zarówno z drewna, stali czy aluminium, jak i z PCW czy kompozytów. Wszystkie muszą spełniać normy i w jakości nie ma to wielkiego przełożenia.

Jeśli chodzi o kolory, to zwykle są malowane proszkowo, lakierowane lub pokrywane warstwą akrylu, a także okleinowane. Niezależnie od okoliczności zawsze można liczyć na różne barwy. Najmniej możliwości mają osoby, które zamontowały drzwi drewniane. Tu rzadziej pojawia się róż, magenta czy żółty. Jednak w innych przypadkach można zaszaleć. Dziś niezwykle modne są drzwi nie tylko z nietypową barwą, ale także gradientem czy wykończeniem. Modne są skrzydła matowe, metalizowane albo szczotkowane.

Zadbaj o wejście do swojego domu

Moda się zmienia, dlatego warto z niej korzystać. Kolorowe drzwi to nie tylko ciekawy zwyczaj i ładniejsze wykończenie elewacji domu, ale także sposób na ożywienie przestrzeni, w której się żyje.

Dodaj komentarz