klimatyzacja
Dom

Klimatyzacja do domu – przegląd popularnych rozwiązań

Poszukując klimatyzatora do swojego domu, bardzo łatwo możemy zauważyć, że istnieje ich wiele rodzajów. Różnią się one nie tylko funkcjami, ale także budową oraz sposobem montażu. Jakie rodzaje klimatyzatorów rozróżniamy i które sprawdzą się najlepiej w konkretnych typach pomieszczeń? Podpowiadamy.

Klimatyzacja do domu – podział ze względu na budowę

Przyjmując kryterium budowy, możemy wyróżnić trzy typy klimatyzatorów: monoblokowe, split i multi split. Klimatyzator monoblokowy składa się z pojedynczej jednostki. Wewnątrz niej znajdują się takie podzespoły jak: skraplacz, parownik czy sprężarka. Od klimatyzatora typu split różni go sposób odprowadzania gorącego powietrza, które jest transportowane przez otwór okienny lub bezpośrednio do kanału wentylacyjnego.

Dużą popularnością cieszą się urządzenia typu split. Składają się one z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Połączone są one ze sobą linią chłodniczą, która umożliwia swobodny przepływ czynnika chłodniczego. Jednostki połączone są także instalacją elektryczną. Klimatyzatory multi split działają na tej samej zasadzie, jednak w ich przypadku do jednostki zewnętrznej podłączone jest kilka jednostek wewnętrznych.

Klimatyzacja – podział ze względu na montaż

Klimatyzatory typu split i multi split mogą przybierać różne formy różniące się pomiędzy sobą montażem. Wśród nich wymienić możemy jednostki ścienne, ścienno-przysufitowe, przypodłogowe, kasetonowe lub kanałowe. Wybór konkretnego urządzenia powinien być uzależniony od naszych potrzeb i preferencji. Należy jednak wiedzieć, że miejsce montażu ma duży wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniu.

W przypadku sufitów podwieszanych znakomicie sprawdzi się typ kasetonowy lub kanałowy. Jeżeli dysponujemy pomieszczeniem o wysokim suficie, to dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na rodzaj ścienno-przysufitowy. Bardzo ważne jest dobrać typ klimatyzacji do charakteru pomieszczenia. Aby zapoznać się z ofertą, sprawdź frazę klimatyzacja do domu w Szamotułach. Profesjonalny montaż i konserwację klimatyzacji oferuje na przykład firma Koral Klim.

Dodaj komentarz