Prawo jazdy
Motoryzacja

Jakie są kategorie prawa jazdy i do czego upoważniają?

Każda z osób, która chce prowadzić pojazd kołowy, musi najpierw zdać odpowiednie egzaminy i przejść szkolenie. Najpopularniejszymi kategoria prawa jazdy wydawanymi przez odpowiednie wydziały komunikacji są prawa jazdy kategorii B, jednak jest także wiele innych. Do czego upoważniają?

Kategoria samochodów osobowych

Prawo jazdy kat. B pozwala na prowadzenie samochodu osobowego do 3,5 tony oraz różnego rodzaju zestawy pojazdów. Podobnie można także prowadzić pojazdy typu AM, a jeśli posiadasz prawo jazdy już 3 lata, masz prawo do prowadzenia motocyklu o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg, ale tylko w Polsce. Podobnie tylko w naszym kraju możesz prowadzić np. walec drogowy czy ciągnik. Co ważne, z B można prowadzić klasyczne auta osobowe ze skrzynią manualną oraz automatyczną, ale odwrotnie przepis nie działa. Oznacza to, że z prawem jazdy na samochód automatyczny nie można przesiadać się na manual.

B+E oraz C – dodatkowe kategorie prawa jazdy

Kategorie poniżej B kryją w sobie między innymi motorynki, motocykle o małej pojemności itp. Można do nich przystąpić mając już lat 14 lub 16. W tym miejscu jednak skupmy się na czymś więcej niż kategoria B, a więc na kategorii B+E. Umożliwia ona prowadzenie zespołu pojazdów złożonych z auta z kategorii B oraz przyczepy do dopuszczalnej masie do 3,5 tony. Do tego tylko w Polsce można prowadzić zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy, a także walca czy innego pojazdu wolnobieżnego i przyczepy. Takie prawo jazdy można otrzymać w wieku 18 lat.

Mając lat 21, można starać się o prawo jazdy kategorii C. Uprawnia ono do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu, a także takiego pojazdu z doczepioną przyczepą lekką o masie całkowitej do 750 kg. Kategoria C pozwala także prowadzić auta z kategorii AM, ciągniki rolnicze w Polsce, pojazdy wolnobieżne w Polsce oraz zespoły tych pojazdów z przyczepą lub przyczepami.

Inne kategorie na prawo jazdy

Oprócz tych kategorii, mamy także między innymi pozwolenie na prowadzenie autobusu, czyli prawo jazdy D, kategorię T, która umożliwia już szesnastolatkom prowadzenie ciągnika czy pojazdów wolnobieżnych, a także osobne prawo jazdy na tramwaj, które można uzyskać od 21 roku życia. Dodatkowo można także łączyć poszczególne prawa jazdy, by mieć jak najbardziej kompleksowe możliwości w kontekście prowadzenia pojazdów nie tylko osobowych.

Dodaj komentarz