Prawo jazdy
Motoryzacja

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii B?

Zasady przyznawania prawa jazdy stale się zmieniają. Ostatnia duża reforma miała miejsce w 2013 i 2014 roku, a przecież po drodze było kilka nowelizacji. Dziś przedstawimy prostą drogę do tego, by móc nazywać się kierowcą i jeździć najbardziej popularnymi samochodami osobowymi.

Krok pierwszy – lekarz i szkoła

Nadrzędną zasadą jest to, że dziś, by otrzymać prawo jazdy kategorii B, a także by w ogóle podejść do egzaminu, należy posiadać swój indywidualny numer PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Na jego podstawie odpowiedni urząd będzie mógł później wydać dokument oraz wcześniej, za pośrednictwem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego dopuścić osobę przygotowaną do egzaminów.

Aby otrzymać indywidualny numer PKK, trzeba złożyć podanie, orzeczenie lekarskie oraz zdjęcie i dowód osobisty, a gdy do nauki przystępuje osoba niemająca ukończonych lat 18 także zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. Najłatwiej jest zgłosić się do szkoły nauki jazdy, która często organizuje na samym początku kursu badania lekarskie. Na ich podstawie otrzymuje się numer PKK, a z nim można rozpocząć przygotowania w szkole.

Krok drugi – teoria i praktyka na kursie

Po otrzymaniu numeru można rozpocząć kurs. Zaczyna się on od teorii i trwa przez 30 godzin. Z definicji ma przygotować kursanta do wyjechania na miasto oraz do zdania teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Po 30 godzinach w salce z wykładowcą, następuje przejście do praktyki, czyli 30 godzin jazd w samochodzie szkoły nauki jazdy. Po tym czasie można wnioskować o przystąpienie do egzaminu, chyba że szkoła organizuje także egzaminy wewnętrzne.

Krok trzeci – egzaminy w WORD-zie

Następnie należy zgłosić się do odpowiedniego ośrodka WORD i zapisać się na egzaminy. Kosztują one 140 złotych za praktykę oraz 30 złotych za teorię. Tę zdaje się najpierw, odpowiadając na 25 pytań. Po zdaniu można przygotować się do egzaminu praktycznego. Na nim należy przejść przez etap pytań o eksploatację auta, potem pokazać swoje umiejętności w jeździe do przodu i do tyłu po łuku oraz ruszania ze wzniesienia, a następnie można wyjechać na miasto. Tam liczy się umiejętność zachowania w ruchu drogowym.

Kategoria B – do czego uprawnia?

Trzy kroki pozwalają zdać egzamin, ale trzeba jeszcze zapłacić za wydanie samego blankietu. Koszt to 100 złotych. Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdami osobowymi do 3,5 tony, w tym autami z automatyczną skrzynią biegów. Jest to najpopularniejsza i najczęściej zdawana kategoria prawa jazdy w Polsce.

Dodaj komentarz