psycholog dzieciecy
Lifestyle

Jak wybrać dobrego psychologa dziecięcego?

Udanie się ze swoim dzieckiem na wizytę do psychologa dziecięcego jeszcze do niedawna było traktowane jako tabu. To na szczęście się zmienia, a psycholog dla dziecka jest dla wielu Rodziców nieocenioną pomocą w stymulowaniu rozwoju pociechy oraz wspierania jej w trudnych momentach. Jeżeli jesteś na tej stronie, to najpewniej coś niepokoi Cię w funkcjonowaniu Twojego syna lub córki i czujesz, że potrzebujecie pomocy specjalisty. Odpowiedź na pytanie: jak wybrać psychologa dziecięcego, będzie się różniała w zależności od tego, jakiego wsparcia oczekujesz od specjalisty. Jeżeli zauważasz u swojego dziecka niepokojące objawy i chcesz, aby psycholog je zdiagnozował – na przykład w kierunku ADHD, spektrum autyzmu, niepełnosprawności intelektualnej – to innymi słowy poszukujesz dobrego psychologa-diagnosty dla swojego dziecka. Teoretycznie każdy absolwent psychologii jest przygotowany do przeprowadzenia podstawowej diagnozy psychologicznej dziecka. Do tego, aby trafnie zdiagnozować problem dziecka i przygotować dla niego plan dalszej pomocy, niezbędne jest jednak doświadczenie, a często także dodatkowe przeszkolenie do przeprowadzania niektórych testów psychologicznych.

Znaczenie profesjonalnego wsparcia psychologicznego dla dzieci

Dzieci komunikują się z dorosłymi poprzez zachowanie, ponieważ często nie są jeszcze w stanie nazwać tego, co przeżywają. Gdy pojawiają się trudne, niepokojące zachowania – jak np. agresja, wycofanie, odmowa jedzenia, silne lęki, tiki, samookaleczenia, dolegliwości o podłożu psychosomatycznym czy moczenie się mimowolne – warto pamiętać, że zawsze są one wołaniem o pomoc. Tymi zachowaniami dziecko mówi nam: „Popatrz na mnie, w moim życiu dzieje się coś złego!”.

Objawy sugerujące potrzebę konsultacji psychologicznej u dziecka

Rolą psychologa dziecięcego w Garwolinie nie jest zmusić dziecko do tego, by zachowywało się tak, jak oczekują tego dorośli. Psycholog powinien – wspólnie z rodzicami – rozszyfrować wysyłaną przez dziecko „wiadomość” i zrozumieć jego zachowanie w kontekście tego, co dzieje się w rodzinie, a następnie wspomóc rodziców we wprowadzaniu zmian. Może także dokonać diagnozy i zaproponować terapię lub integrację sensoryczną w Garwolinie.

Korzyści z pomocy psychologa dla dziecka i rodziny

Korzystanie z pomocy psychologa dziecięcego przynosi wiele korzyści dla dziecka i rodziny, m.in. pozwala lepiej zrozumieć trudności dziecka, wspiera jego rozwój, buduje lepszą komunikację w rodzinie.

Kryteria wyboru odpowiedniego psychologa dziecięcego

Wybierając konkretnego psychologa dziecięcego w Garwolinie, dobrze jest zwrócić uwagę na jego wykształcenie. Psycholog pracujący z dziećmi powinien być specjalistą z zakresu psychologii klinicznej dziecka, psychologii wychowawczej, psychologii rozwojowej lub psychoterapii dzieci i młodzieży. Warto sprawdzić jego kwalifikacje, zakres ukończonych szkoleń i obszar pracy.

Doświadczenie w pracy z dziećmi

Jeśli wybieramy się do psychologa w Garwolinie z konkretnym problemem, sprawdźmy, czy jest to osoba, która posiada doświadczenie w tym obszarze. Czy pracowała wcześniej z dziećmi z autyzmem, trudnościami szkolnymi, czy specjalizuje się w pracy z małymi dziećmi czy z nastolatkami.

Podejście terapeutyczne

Podejmując decyzję o terapii lub korzystaniu z porad wychowawczych w Garwolinie, warto sprawdzić, czy podejście, według którego pracuje dany terapeuta, jest zgodne z naszymi wartościami. Filozofia rodziców, którzy nie stosują nagród i kar, może stać w sprzeczności np. z założeniami terapii behawioralnej.

Wybór psychologa dziecięcego

Nie każdy psycholog dzieci zajmuje się diagnozą różnego rodzaju zaburzeń wieku rozwojowego. Wielu z nich skupia się wyłącznie na konsultacjach wychowawczych czy psychoterapii. Jeśli skierowano Cię do psychologa dziecięcego np. ze szkoły lub przedszkola, z podejrzeniem konkretnego zaburzenia u dziecka (lub jeśli podejrzewasz u dziecka konkretne problemy natury psychicznej) – warto upewnić się, że specjalista, do którego wybierasz się na wizytę, posiada kompetencje do przeprowadzenia diagnostyki w tym kierunku.

Diagnoza a terapia – różnice w kwalifikacjach specjalistów

Warto również dopytać, czy i jakie testy psycholog wykorzystuje przy przeprowadzaniu diagnozy dziecka. Narzędzia psychologiczne rekomendowane to między innymi Stanford-Binet i Leiter-3. Przy diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu szczególnie zaleca się test ADOS-2.

Badania psychologiczne i narzędzia diagnostyczne

Wybierając odpowiedniego specjalistę z poradni psychologicznej w Garwolinie, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w obszarze integracji sensorycznej oraz kompetencje do przeprowadzania kompleksowych badań psychologicznych. Pozwoli to na rzetelną diagnozę i opracowanie skutecznego planu terapii dla Twojego dziecka.

Kluczowe pytania do specjalisty przed rozpoczęciem współpracy

Przed podjęciem współpracy z logopedą w Garwolinie lub innym psychologiem dziecięcym, warto zadać kilka kluczowych pytań, aby upewnić się, że jest to osoba odpowiednia dla Twojego dziecka. Dzięki temu będziesz mógł/mogła świadomie podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii.

Przebieg terapii dziecka

Na pierwszym spotkaniu zazwyczaj nie jest praktykowana obecność dziecka, ale rodziców lub opiekunów, aby psycholog dziecięcy w Garwolinie mógł dokładnie zapoznać się z sytuacją panującą w rodzinie, jak i usłyszeć w pierwszej kolejności od nich, na czym polega problem. Powinni oni również, w większym lub mniejszym stopniu, w zależności od wieku dziecka, aktywnie uczestniczyć w terapii.

Role rodziców w procesie terapeutycznym

Czy to w formie indywidualnych spotkań z psychologiem – od czasu do czasu – w celu omówienia postępów, zmian w zachowaniu itp., czy spotkań rodzinnych, pozwalających na nawiązanie komunikacji pomiędzy rodzicami a podopiecznym, pod czujnym okiem specjalisty z poradni psychologicznej w Garwolinie.

Budowanie relacji dziecko-psycholog

Jeśli chodzi o dzieci w wieku przedszkolnym, terapia przybiera raczej formę zabawy z maluchem oraz obserwacji i analizy jego zachowań. W wypadku nieco starszych, mogą to być różne rodzaje terapii, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb z pomocą logopedy w Garwolinie.

Aby wybrać odpowiedniego psychologa dziecięcego, należy zwrócić uwagę na jego wykształcenie i specjalizację, doświadczenie w pracy z dziećmi oraz podejście terapeutyczne. Warto również sprawdzić, czy dany specjalista ma kompetencje do przeprowadzenia niezbędnej diagnozy, a także dopytać o wykorzystywane narzędzia diagnostyczne.

Podczas terapii bardzo ważna jest aktywna rola rodziców oraz budowanie dobrej relacji między dzieckiem a psychologiem. Pamiętajmy, że profesjonalne wsparcie psychologiczne może przynieść wiele korzyści dla rozwoju i funkcjonowania dziecka.

Wybór odpowiedniego psychologa dziecięcego jest kluczowy dla uzyskania skutecznej pomocy i wsparcia, jakich potrzebuje Twoje dziecko. Warto poświęcić czas na dokładne rozeznanie się w dostępnych opcjach, aby dokonać świadomego i przemyślanego wyboru.

Dodaj komentarz