Lifestyle

Intercyzy – kiedy są potrzebne?

Jedna z rzeczy, która należy zarówno do zalet, jak i wad małżeństwa w świetle prawa jest wspólność majątkowa. Wiele osób chciałoby się zabezpieczyć przed ewentualną utratą sporego majątku zbudowanego samodzielnie w razie rozwodu. W tym przypadku mogą pomóc intercyzy. Kiedy dokładnie są potrzebne i gdzie udać się, gdy chcemy się na nią zdecydować?

 

Gdzie tworzone są intercyzy?

Jeśli para chce zdecydować się na rozdzielność majątkową, to powinna udać się do notariusza, który tworzy ważne w świetle prawa intercyzy w Warszawie. To właśnie notariusz odpowiada za przygotowanie takiej umowy i jego obecność w trakcie jej podpisania sprawia, iż jest ona dokumentem, który ma moc prawną i zostanie uznany przez sąd.

Chcąc zdecydować się na intercyzę warto myśleć ze sporym wyprzedzeniem po to, by mieć pewność, że uda nam się podpisać intercyzę na czas. W tym celu warto już kilka miesięcy przed ślubem znaleźć dobrego notariusza a także umówić się na wizytę w celu sporządzenia intercyzy, a także jej podpisania przez obie storny.

Kiedy są potrzebne intercyzy i gdzie są ważne?

Intercyzy są potrzebne przed zawarciem związku małżeńskiego w wypadku, gdy małżonkowie chcą mieć rozdzielność majątkową nawet po jego zawarciu. Jest to forma zabezpieczenia swoich interesów, która niekonieczne musi oznaczać, iż jedna z dwóch osób obawia się o swój majątek w razie, gdy będzie on wspólny z mężem lub żoną. Intercyza to bowiem rozsądny dokument do podpisania, gdy jedna z osób posiada firmę lub prowadzi jakąkolwiek działalność.

Wtedy w razie problemów takiej działalności jedna z osób wciąż będzie wypłacalna, będzie posiadać zdolność kredytową i jeśli będzie właścicielem domu oraz przedmiotów w nim się znajdujących, to majątek zebrany przez parę nie będzie zagrożony w związku ze ściąganiem należności za kłopoty finansowe, w które wpadła firma należąca do jednego ze współmałżonków. Trzeba jednak pamiętać, iż intercyzy nie są ważne w każdym kraju. Zależy to bowiem od podpisanych traktatów międzynarodowych, czy też prawa obowiązującego w danym państwie.

 

Dodaj komentarz