Zakup nieruchomości
Dom

Ile wydasz na notariusza przy zakupie nieruchomości?

Tak zwana taksa notarialna to kwota, jaką pobiera notariusz za pełnienie czynności związanych ze swoim zawodem. A że jest niezbędny podczas kupna i sprzedaży nieruchomości, to jego koszty żywotnie interesują obie zainteresowanie strony. Co ważne, opłaty te są zmienne, dlatego warto zweryfikować, ile zapłaci się za notariusz w dzisiejszych czasach.

Na podstawie jakich dokumentów wylicza się taksę notarialną?

Rynek notarialny jest regulowany przez prawo i oznacza to, że dany urzędnik nie może wymagać wyższego zarobku niż maksymalny przewidziany przez odpowiednie rozporządzenie czy inny akt prawny. Maksymalne stawki określane są za pośrednictwem rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku. Dzięki temu można z łatwością obliczyć maksymalny koszt, jaki kupujący musi ponieść w przypadku zakupu domu.

W 2020 roku, jeśli wartość nieruchomości nie przekroczy 3 tys. złotych, trzeba płacić 100 złotych. W przedziale do 10 tys. złotych kwota wzrasta o 3% nadwyżki powyżej 3 tys. złotych, do 30 tys. o 2% powyżej 10 tys. (z kwotą bazową 310 złotych), a do 60 tys. o 1% względem nadwyżki powyżej 30 tysięcy złotych (kwota bazowa 710 złotych). Najszerszy jest przedział między 60 tysiącami a milionem złotych. Tu mieści się większość nieruchomości. Opłata wynosi 1010 złotych jako kwota bazowa oraz 0,4% nadwyżki powyżej 60 tysięcy.

Za co jeszcze pieniądze bierze notariusz?

Kupując dom, trzeba mieć także na uwadze inne koszty. Pierwszym z nich jest odpis aktu notarialnego. Ten wypis oryginalnego dokumentu posiadający taką samą moc prawną co oryginał może kosztować od 6 do 20 złotych za stronę. Nie ma tu jednak ograniczeń, więc suma zależy od notariusza. Z kolei wpis prawa własności w księdze wieczystej kosztuje 200 złotych. Jeśli dodatkowo kupiony dom nie posiada jeszcze księgi wieczystej, jej założenie będzie wymagało zapłaty 60 złotych. Być może nie są to kwoty zawrotne, ale bardzo szybko okazuje się, że zbiera się z tego dość wysoka suma.

Opłaty za notariusza przy zakupie domu

Nie da się ukryć, że sama cena nieruchomości, którą nabywasz, to niejedyne koszty, jakie poniesiesz przy całym procesie kupna i sprzedaży. Musisz się liczyć z tym, że sporo pieniędzy zostawisz u notariusza oraz że pojawią się kolejne opłaty, dzięki którym uda Ci się załatwić formalności i stać się prawnie właścicielem nieruchomości. Jeśli więc planujesz zakup, weź pod uwagę wszystkie istotne wydatki, które będą ostatecznie rzutowały na całkowity koszt zakupu domu czy mieszkania.

Dodaj komentarz