Herbata
Zdrowie

Herbaty owocowe – czym są, czy warto je pić, czy to herbata?

Dla miłośników herbat jasne jest, że te owocowe tak naprawdę z herbatą nie mają tak wiele wspólnego. Kupowane w sklepach zupełnie nie oddają tego, jak mogą smakować i co mogą dać, zwłaszcza w kontekście zdrowotności, herbaty zwane owocowymi. Czym są i czy warto je pić?

Herbata owocowa a napar owocowy

Na początek wyjaśnijmy sobie, o czym mówimy. Mamy bowiem wiele herbat owocowych w sklepie, które tak naprawdę są herbatą czarną, liściastą, ale z aromatami i perfumowane na owocowe. W herbacie malinowej nie ma malin, a jedynie ich smak i zapach itp. Z kolei w przypadku prawdziwych owoców nie mówimy o herbacie, bo nie ma tam liści tejże. Mamy do czynienia dokładnie z suszem, czyli z suszonymi owocami i liśćmi kwiatów, które dają smak i aromat oraz właściwości zdrowotne.

Kiedy pić napary owocowe i dlaczego są zdrowe?

Warto nadmienić, że przygotowywane z prawdziwych owoców „herbaty” nie mają teiny i kofeiny, a więc nie są pobudzające. Do tego są zdrowsze i można je pić w większych ilościach, nawet mocno esencjonalne. Oczywiście dokładne działanie na zdrowie organizmu zależy od tego, który rodzaj suszu czy jakie kawałki owoców znalazły się w naparze. Na przykład herbata malinowa działa przeciwzapalnie i napotnie, żurawinowa wspiera pracę układu moczowego i poprawia odporność, a niektóre nawet obniżają cholesterol.

Wymieńmy zatem dwie, które mają najwięcej właściwości zdrowotnych. Pierwszą z nich jest wspomniana już herbata żurawinowa, która jest bardzo bogata w witaminy z wielu grup, w tym C. Przede wszystkim jest zalecana do stosowania osobom, które mają problemy z przewodami moczowymi, bo żurawina poprawia pracę układu moczowego. Warto ją pić także przy chorobach nerek czy podczas przechodzenia kamicy nerkowej.

Nieco inna, ale też bardzo bogata w witaminy z grup B, C oraz E jest herbata z aronii. Niedoceniana w Polsce, podczas gdy owoc ten jest w naszym kraju naprawdę dobrze dostępny. Akurat ten rodzaj naparu ma więc także rutynę, wapń, żelazo oraz jod. W ten sposób może wspierać układ krwionośny, regulować ciśnienie tętnicze oraz poprawiać przemianę materii.

Susz owocowy dla zdrowia

Możliwości jest bardzo wiele i wiele owoców nadaje się jako baza do napoju zwanego potocznie herbatą. Nie tylko żurawina i aronia są popularne w Polsce, ale także herbata malinowa, z czarnej porzeczki, z hibiskusa czy z dzikiej róży. Chodzi o to, by miała dużo witaminy C oraz niezwykły, piękny zapach i smak. Picie takiej herbaty jest więc zdrowotną przyjemnością.

Dodaj komentarz