Ektoina - co to jest?
Zdrowie

Ektoina – składnik, którego prawdopodobnie nie znasz, a powinieneś

Jednym z nich jest ektoina, – naturalna cząsteczka wspierająca ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska, która odpowiednio zaaplikowana ma istnie zbawienne działanie. Zobacz, gdzie ją znajdziesz i w czym może Ci pomóc!

Czym jest ektoina?

Ektoina jest naturalną cząsteczką produkowaną tylko przez kilka grup mikroorganizmów. W procesie fermentacji wytwarzają ją ekstremofile – mikroorganizmy wyjątkowo odporne na skrajnie niesprzyjające i trudne warunki środowiska naturalnego, takie jak susza, bardzo wysokie czy niskie temperatury, promieniowanie UV. Ich barierą ochronną przed szkodliwymi warunkami jest właśnie ektoina. Cząsteczka tworzy tarczę ochronną, wiąże wodę, działa ochronnie. Jak się okazuje, jej działanie i właściwości tworzenia barier dla szkodliwych czynników ma także zastosowanie w produktach kierowanych między innymi do alergików i osób z problemami skórnymi.

Na pomoc alergikom

Dobroczynne właściwości ektoiny szybko zauważył rynek farmaceutyczny. Okazuje się bowiem, że ta naturalna cząsteczka ma zbawienny wpływ na osoby borykające się z objawami alergii. Doceniają ją zwłaszcza uczuleniowcy, u których pojawiają się problemy z podrażnieniem, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu. Krople z ektoiną (np. Ektin) tworzą tarczę ochronną na powierzchni oka, która nie pozwala na wniknięcie alergenu. Cząsteczki dodatkowo pomagają zatrzymać nawilżenie i łagodzą stany zapalne. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, ektoinę można stosować jako pomoc w objawach alergii u dzieci i kobiet w ciąży.

Gdy skóra potrzebuje wsparcia…

Ektoina z powodzeniem stosowana jest również w dermokosmetykach. Przemysł kosmetyczny znalazł szerokie jej zastosowanie we wszelkich problemach skórnych oraz produktach działających mocno nawilżająco i przeciwstarzeniowo. Wspomaga działanie płaszcza hydrolipidowego skóry, wiąże cząsteczki wody i działa ochronnie. Ektoinę znajdziesz na przykład w preparatach pomagających na suchość, podrażnienie i stany zapalne, ale także w kremach intensywnie nawilżających i przeciwzmarszczkowych.

Niezwykle skuteczny składnik pochodzący wprost od dobroczynnych mikroorganizmów, jakim jest ektoina, potrafi wiele. Nie tylko wspomoże działanie skóry, ale także obroni oko przed alergenami. Pomoże Ci stworzyć tarczę ochronną, która ułatwi ochronę wrażliwych miejsc przed utratą wody.

Dodaj komentarz