Lifestyle

Do czego służy fermentator mąki?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak powstaje pyszne, puszyste pieczywo prosto z piekarni? Za jego wyjątkowy smak i konsystencję odpowiada często niezauważony, lecz niezwykle ważny element procesu wypieku – fermentator mąki. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu podstawowemu urządzeniu wykorzystywanemu w branży piekarskiej. 

Funkcje fermentatora mąki w piekarniach

Fermentator mąki to niezastąpione narzędzie pracy każdego piekarza. Dzięki niemu możliwe jest przygotowanie różnorodnych rodzajów ciasta, które następnie trafiają do wysokotemperaturowego pieca. Jakie więc są główne funkcje tego urządzenia?

  1. Przygotowanie zaczynu: Jako podstawa każdego rodzaju ciasta, zaczyn to mieszanka mąki, wody oraz drożdży czy zakwasu. Fermentator mąki umożliwia precyzyjne wymieszanie tych składników, co przekłada się na idealną konsystencję zaczynu.
  2. Fermentacja: W fermentatorze mąki zachodzi proces fermentacji, czyli przemiana cukrów zawartych w mące na alkohol etylowy i dwutlenek węgla. W rezultacie otrzymujemy ciasto o odpowiedniej strukturze, które dobrze wyrasta podczas pieczenia.
  3. Skracanie czasu produkcji: Dzięki zastosowaniu fermentatora mąki możliwe jest znaczne skrócenie czasu produkcji pieczywa. Proces fermentacji przebiega bowiem szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod, co pozwala na wydajniejsze przygotowanie dużej ilości ciasta.

Jak działa fermentator mąki?

Proces działania fermentatora może różnić się w zależności od modelu urządzenia, jednak w większości przypadków opiera się na podobnych zasadach.

  1. Wprowadzenie składników: Na początku procesu, do fermentatora mąki wprowadza się ważone ilości mąki, wody i drożdży lub zakwasu. Następnie urządzenie dokładnie miesza wszystkie składniki, tworząc jednolitą masę.
  2. Regulacja temperatury i czasu fermentacji: Piekarz ustawia odpowiednie parametry fermentacji, takie jak czas i temperaturę. Fermentator mąki dba o ich utrzymanie na stałym poziomie, co gwarantuje powtarzalność procesu.
  3. Mieszanie: W trakcie fermentacji, mieszadło wewnątrz fermentatora mąki wykonuje ruchy obrotowe, co umożliwia równomierne rozłożenie drożdży oraz zapewnia właściwą strukturę ciasta. Część urządzeń wyposażona jest także w systemy pompowania powietrza czy mieszania próżniowego, co jeszcze bardziej wpływa na jakość końcowego produktu.

Po zakończeniu procesu fermentacji, ciasto jest gotowe do dalszego przetwarzania – uformowania bochenków czy bułek.

Dodaj komentarz