Dieta a ćwiczenia
Lifestyle

Dieta czy ćwiczenia – co lepsze do osiągnięcia pięknej sylwetki?

Wiele osób zastanawia się, jak cieszyć się piękną figurą. Z jednej strony myślimy o ćwiczeniach, szukamy trenerów personalnych lub po prostu regularnie chodzimy na siłownię. Z drugiej to wciąż zmiany nawyków żywieniowych i inna dieta. A co jest lepsze, by cieszyć się pięknym ciałem?

Czy odchudzanie ma sens?

Eksperci w jednym są zgodni – nie ma możliwości zgubić zbędne kilogramy bez ograniczenia spożywanych w ciągu dnia kalorii. Jak pokazują badania pozbycie się 500 kalorii z każdego dnia daje o wiele lepsze efekty niż codzienny, godzinny wysiłek na siłowni. Czy to oznacza, że ćwiczenia nie mają sensu?

Oczywiście tak nie jest. Jest to klucz do dobrego samopoczucia oraz sposób na budowanie silnej woli. Co więcej wpływają one na mózg, wydzielając dopaminę i adrenalinę. W ten sposób jesteśmy szczęśliwi, gdy ćwiczymy. Jednak samo ćwiczenie nie będzie na tyle skuteczne, by móc zredukować masę ciała. Chodzi raczej o to, co jemy, więc dieta ma kluczowe znaczenie na chudnięcie.

Co daje nam dieta?

Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze. Regularne ćwiczenia są niezbędne, by ciało wyglądało dobrze, było wyrzeźbione i właściwie ukształtowane. Z kolei w przypadku diety mamy do czynienia ze zredukowaniem spożywanych produktów, a więc z mniejszym przyrostem, który dzięki temu może być zamieniony na mięśnie. Jednak w przypadku diety wpływ jest o wiele szerszy.

Jest to także sposób na zmniejszenie stresu. Odpowiednie odżywianie sprawia, że pojawia się mniejsze zagrożenie chorobami sercowymi, nie ma także problemów z nabytą cukrzycą, na co trzeba szczególnie uważać. Bardzo ważne jest także odżywianie bogate w antyoksydanty i inne składniki, które oczyszczają ciało i jednocześnie pozwalają na jego lepsze funkcjonowanie. Dobra dieta może nawet przeciwdziałać nowotworom.

Czy ćwiczenia są nam w ogóle potrzebne?

Poza dopaminą i adrenaliną, ćwiczenia pozwalają na utrzymanie masy ciała oraz na lepsze jego wyrzeźbienie. Nie można więc powiedzieć, że nie mają wpływu na nas. Nawet znacznie ograniczając dzienne spożycie pokarmów, nie można być pewnym, że tłuszcz zniknie oraz że ciało będzie przygotowane do odpowiedniego uformowania. Dlatego to ćwiczenia dają nam piękny wygląd.

Ćwiczyć czy się odchudzać?

Warto pamiętać, że i dieta, i ćwiczenia idą ze sobą w parze i tylko wspólnie są w stanie zadbać o ludzkie zdrowie. Nie można też zapominać, że bez diety odpowiednio dobranej do aktywności, wieku i sylwetki, ćwiczenia nie będą kompletne.

Dodaj komentarz