licowki czym sa
Zdrowie

Czym są licówki i co warto o nich wiedzieć?

Licówki to cienkie płatki ceramiczne, które stomatolog nakłada na przednią powierzchnię zębów, aby poprawić ich wygląd. Są to rodzaje 'osłonek’, które mogą zmienić kształt, wielkość, długość lub kolor zęba. Licówki są często stosowane w estetycznej stomatologii i są popularnym wyborem dla osób, które chcą poprawić wygląd swojego uśmiechu bez potrzeby bardziej inwazyjnych procedur.

Z jakich materiałów wykonane są licówki?

Licówki mogą być wykonane z dwóch głównych rodzajów materiałów: porcelany lub kompozytu. Porcelanowe licówki są najbardziej popularne ze względu na ich naturalny wygląd i trwałość. Są one ręcznie malowane i wypalane, co pozwala na idealne dopasowanie do koloru naturalnych zębów. Porcelanowe licówki w Oświęcimiu są również bardziej odporne na przebarwienia niż ich kompozytowe odpowiedniki.

Licówki kompozytowe, z drugiej strony, są wykonane z mieszanki żywic i szkła, co daje im naturalny, zębowy wygląd. Są one często tańsze i szybsze do wykonania niż porcelanowe licówki, ponieważ mogą być często formowane i nakładane bezpośrednio na zęby w gabinecie stomatologicznym. Niemniej jednak, mogą one być mniej odporne na przebarwienia i mogą nie być tak trwałe jak porcelanowe licówki.

Jaka jest trwałość licówek na zęby?

Trwałość licówek na zęby zależy od wielu czynników, w tym od materiału, z którego są wykonane, jakości pracy stomatologicznej oraz od higieny jamy ustnej pacjenta. Porcelanowe licówki są zazwyczaj bardziej trwałe i mogą utrzymać się nawet do 15-20 lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Kompozytowe licówki, choć są mniej trwałe, mogą również utrzymać się przez wiele lat. Klinika dentystyczna w Katowicach doradzi wybór najlepszego materiału pod konkretne potrzeby.

Dobrym sposobem na utrzymanie trwałości licówek jest utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej, w tym regularne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznych, a także unikanie twardych lub kruchych pokarmów, które mogą spowodować pęknięcia lub uszkodzenia licówek. Regularne kontrole u stomatologa są również ważne, aby upewnić się, że licówki są w dobrym stanie i nie ma żadnych problemów, które mogłyby skrócić ich żywotność.

Dodaj komentarz