VPN
Technologia

Czym jest VPN, czy jest bezpieczne i jak działa?

Surfowanie po sieci jest bezpieczne? Być może tak, ale nie zawsze w tym znaczeniu, o którym mowa. Choć wiele stron ma doskonałe zabezpieczenia i odpowiednio kontroluje serwery, na których się znajdują, wciąż gromadzą dane, które na przykład trafiają do operatora usług internetowych. Dlatego czasem warto skorzystać z czegoś takiego jak VPN, by zabezpieczyć swoje interesy.

VPN – ale o co chodzi?

VPN, czyli virtual private network, to wirtualna sieć prywatna. Została stworzona po to, by umożliwić połączenie z internetem za pomocą zaszyfrowanego tunelu. Jaki jest tego cel? Przede wszystkim zachowanie prywatności w sieci, ochrona poufnych danych użytkownika i niedopuszczenie do sytuacji, w której dane są zbierane i przechowywane przez cały czas przez osoby udostępniające usługę internetową i wiele innych podmiotów do tego uprawnionych. Zazwyczaj z technologią VPN spotykamy się przy zabezpieczeniu publicznych hotspotów Wi-Fi, ale także w celu ukrycia adresu IP czy zapewnieniu prywatnego przeglądania Internetu.

Dlaczego potrzebny Ci VPN?

VPN to narzędzie bardzo przydatne na przykład wtedy, gdy potrzebujesz ukryć swoje IP. Dzięki temu można zdobyć dostęp do niektórych treści, które nie są dostępne pod daną szerokością geograficzną. W ten sposób tożsamość, miejsce korzystania z komputera i wiele innych nie jest jawne i nie może zostać wykryte.

Drugi moment, gdy naprawdę VPN się przydaje, to sieci publiczne. Gdy na przykład korzystasz z nich swoim laptopem i nie chcesz, by Twoje dane znajdowały się na serwerach publicznych. Wówczas lepiej skorzystać z VPN, zmienić IP i nie dać się rozpoznać. W ten sposób możesz z powodzeniem korzystać z sieci na lotniskach czy w pociągu.

Korzystanie z przestrzeni internetowych nie zawsze jest dostępne. Na przykład istnieją kraje, które mają zablokowaną możliwość korzystania z jakichś stron ze względów politycznych. To tzw. cenzura internetu i można ją obejść właśnie dzięki temu, że zablokuje się dostęp do swojego IP i uzyska się IP inne, współdzielone z wieloma osobami, jak ma to miejsce na serwerach VPN. Czasem w ten sposób można zdobyć zniżkę, kupić taniej bilety lub skorzystać z jakiejś oferty, co nie jest możliwe na terenie kraju, w którym rzeczywiście się znajdujesz.

VPN to bezpieczeństwo nas wszystkich?

Serwery VPN są bardzo praktyczne, bo pozwalają schować się w sieci. Dzięki temu nie ma ryzyka, że dane prywatne wyciekną lub niektóre osoby nie będą miały łatwego dostępu do Twojej tożsamości, gdy tego nie chcesz. VPN ma więc Cię chronić w internecie.

Dodaj komentarz